Listopadowe posiedzenie RPP okazało się kolejnym zaskoczeniem dla rynków finansowych. Pomimo wcześniejszej retoryki Rady, z której można było oczekiwać kolejnych działań w tym miesiącu, RPP nieoczekiwanie pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a swoje dalsze decyzje uzależniła od napływających danych makroekonomicznych (podobnie jak Fed, Bank Anglii czy EBC). Brak obniżek może być tym bardziej zaskakujący jeżeli spojrzymy na niego w kontekście nowej projekcji NBP dla inflacji i PKB w kolejnych latach. Listopadowy raport pokazuje bowiem niższe od lipcowych ścieżki wzrostu inflacji i PKB, wskazując, że inflacja powinna pozostać poniżej celu NBP nawet do końca 2016 roku. Warto jednak pamiętać o tym, że różne czynniki wpływają na poziom inflacji/deflacji i nie wszystkie z nich mogą być zarządzane zmianą stóp procentowych.
Wykres: Listopadowa projekcja Inflacji CPI na tle projekcji lipcowej (Źródło: NBP)
W zeszły piątek (już pod decyzjach Rady) opublikowany został również ostatni odczyt dla inflacji w Polsce, potwierdzający obniżenie wskaźnika cen konsumpcyjnych w październiku o -0,6% r/r. Jest to czwarty miesiąc z rzędu kiedy mamy do czynienia z deflacją, a jej przyczyn należy upatrywać między innymi w spadku cen żywności (w tym owoców, dla których Rosja wprowadziła embargo) oraz spadku cen paliw za sprawą spadających cen ropy. Jest to o tyle dobra informacja, ze dalsze spadki cen, przy zachowaniu dynamiki wzrostu płac powinny wspierać konsumpcję gospodarstw domowych za sprawą wzrostu siły nabywczej naszych dochodów.
Choć odczyty ewentualnej deflacji w kolejnych miesiącach mógłyby stanowić dla RPP argument do obniżek stóp procentowych jeszcze na grudniowym posiedzeniu, to kontrargumentem dla takiej decyzji mogą stać się najbliższe odczyty wskaźników aktywności gospodarczej. Wypowiedzi niektórych członków Rady sugerują, że odczyty PKB będą kluczowe do ustalenia kolejnych działań. Patrząc na to, że wstępne szacunki dynamiki wzrostu Produktu Krajowego Brutto w Polsce w trzecim kwartale pokazały odczyt powyżej oczekiwań rynku (+3,3% r/r) kolejne obniżki stóp procentowych nie są przesądzone.