Wejście w życie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych oznacza obowiązek wprowadzenia takich programów w większości dużych firm. Wiąże się ono z wyborem podmiotu, który będzie zarządzać zgromadzonymi składkami pracowników. Na osobach decyzyjnych spocznie obowiązek wyboru najlepszej instytucji finansowej. Eksperci radzą, by już teraz pomyśleć o zakomunikowaniu pracownikom wprowadzanych zmian. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi naszego eksperta.
„PPK to system dobrowolnego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Zaczną obowiązywać od połowy 2019 roku. W pierwszej kolejności do utworzenia PPK będą zobowiązane przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. Składka do PPK będzie finansowana z kilku stron, zarówno bezpośrednio od pracownika w wysokości 2% wynagrodzenia, jak i od pracodawcy w wysokości 1,5%. Będą również dotacje ze strony budżetu państwa, będzie do dotacja powitalna w wysokości 250 zł i coroczna dopłata w wysokości 240 zł.” informuje Piotr Żak Dyrektor ds. Instytucjonalnych, PKO TFI
Warto przygotować informacje o proponowanych funduszach, zanim zaczniemy konsultacje z pracownikami.
„Firmy, które zatrudniają powyżej 250 pracowników, już teraz powinny podjąć decyzje o analizie biznesowej rozwiązań, wpływu na budżet. Na pewno te firmy powinny za budżetować co najmniej 3–miesięczną składkę do PPK w przyszłym roku i już teraz analizować wybór instytucji finansowych, z która będą te programy prowadziły w przyszłym roku.” radzi Piotr Żak Dyrektor ds. Instytucjonalnych, PKO TFI
Wobec mnogości ofert na rynku, eksperci PKO TFI wskazują na kilka kluczowych kryteriów, którymi warto kierować się przy wyborze firmy, z którą podpisze się umowę. Między innymi dotychczasowe doświadczenie firmy w prowadzeniu podobnych rozwiązań, wsparcie oferowane przez instytucję finansową przy wdrażaniu i prowadzeniu programu, a także dopasowanie oferowanego rozwiązania do potrzeb pracowników.
PPK będzie miało również bardzo istotny wpływ na rozwój giełdy papierów wartościowych. W pierwszej kolejności zależności od wskaźnika partycypacji, w systemie będziemy mogli rozmawiać o napływach corocznych do pracowniczych planów kapitałowych rzędu od kilku do nawet kilkunastu miliardów rocznie.
źródło: newsrmTV