2014-04-18

Każdy kto choć trochę obserwuje sytuację na rynkach finansowych ma świadomość olbrzymiej ilości informacji która wpływa na ich zachowanie. Dane makroekonomiczne, wystąpienia prezesów banków centralnych, przepływy kapitału, oceny agencji ratingowych, wydarzenia polityczne, czy wreszcie sentyment inwestorów, to tylko niektóre czynniki determinujące wyceny różnych klas aktywów. Warto przez chwilę zatrzymać się i zastanowić ile z naszych decyzji inwestycyjnych opartych jest na strategicznym podejściu (ustalenie co jest moim celem, ile potrzebuję odłożyć lub jak efektywnie inwestować wykorzystując ulgi podatkowe), a ile podyktowanych jest krótkoterminowymi trendami, chaosem informacji i emocjami jaki im towarzyszą? Czy nasze cele inwestycyjne rzeczywiście wymagają od nas ciągłego śledzenia sytuacji i zmiany inwestycji? Czy być może wolelibyśmy raz podjąć decyzję dotyczącą inwestowania, a następnie stanąć z boku i obserwować jak nasze pieniądze alokowane są odpowiednio do zmieniającej się sytuacji na rynku i fazy cyklu życia w jakiej się znajdujemy?

Jeśli chcemy zadbać o swoją przyszłość finansową, a nie mamy czasu lub wiedzy by śledzić bieżące wydarzenia rynkowe i na ich podstawie podejmować decyzje inwestycyjne to koncepcja life cycle (cyklu życia), która wykorzystywana jest w subfunduszach PKO Zabezpieczenia Emerytalnego SFIO jest właśnie dla nas. Polega ona na automatycznym dostosowaniu struktury naszej inwestycji do ilości czasu jaka pozostała do jej zakończenia – momentu przejścia na emeryturę. Zgodnie z koncepcją life cycle udział ryzykownych aktywów oraz towarzyszące im ryzyko inwestycyjne zmniejsza się wraz z wiekiem inwestora. Dzięki temu jakiekolwiek zmiany na rynku akcji, zwłaszcza na kilka lat przed przejściem na emeryturę, mają ograniczony wpływ na nasze oszczędności.

Jedyną decyzją jaką musimy podjąć inwestując w oparciu o koncepcję life cycle to określić datę planowanego przejścia na emeryturę. Następnie wybieramy jeden z pięciu subfunduszy PKO Zabezpieczenia Emerytalnego SFIO, którego horyzont inwestycyjny wskazany w nazwie jest najbliższy tej dacie. Rolą zarządzających jest natomiast zmiana udziału akcji i obligacji w portfelach funduszy zgodnie z wcześniej ustaloną ścieżką alokacji (glide path). Dzięki temu struktura inwestycji jest w zdyscyplinowany sposób dostosowywana do wieku inwestora i momentu planowanego wykorzystania środków. Wszystko to odbywa się w ustalonych odstępach czasu, eliminując wpływ emocji na podejmowane decyzje. Jest to koncepcja, która wykorzystywana jest w wielu systemach emerytalnych na świecie m.in.  w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Australii, i która została wykorzystana w funduszu PKO Zabezpieczenia Emerytalnego SFIO jako jednym z dwóch tego typu rozwiązań na polskim rynku.

Przy całym zamieszaniu wokół zmian w polskim systemie emerytalnym, jednego możemy być pewni. Jeśli sami nie podejmiemy decyzji o oszczędzaniu na emeryturę w odpowiednim czasie, alokując odpowiednie sumy pieniędzy, to ani ZUS, ani OFE nie będą w stanie zapewnić nam utrzymania poziomu życia do którego przywykliśmy pracując zawodowo. Korzystając z Pakietu Emerytalnego PKO TFI dodatkowo mamy możliwość zwiększenia efektywności naszej inwestycji, w pełni wykorzystując ulgi podatkowe IKZE i IKE dedykowane dla oszczędzających w III filarze.