Kwiecień, pomimo nieco słabszego zachowania rynków akcji w pierwszej połowie miesiąca zakończył się pozytywnie dla posiadaczy funduszy akcyjnych. Cały miesiąc był również był również udany dla posiadaczy funduszy obligacji. Najsłabiej zachowały się surowce, których spadające ceny negatywnie wpłynęły na zachowanie spółek z tego sektora. Złoto w kwietniu podtrzymało swój status bezpiecznej przystani.
Ryzyko polityczne maleje - ceny akcji wzrastają
Analizując szczegółowo poszczególne giełdy można zauważyć lepsze zachowanie akcji rynków wschodzących (zwłaszcza tureckich i polskich, które wzrosły odpowiednio o +7,0% i +6,4%) od akcji rynków rozwiniętych. W obszarze tych drugich pozytywną niespodzianką było zachowywanie akcji europejskich (Stoxx Europe 600 +1,6%), które wyprzedziły akcje japońskie (Nikkei 225 +1,5%) i akcje amerykańskie (S&P500 +0,9%). Jako główny czynnik wspierający ceny akcji w ubiegłym miesiącu można wskazać spadek ryzyka politycznego. Na starym kontynencie mieliśmy do czynienia z pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji. Jej wyniki i zwiększone prawdopodobieństwo wygranej Emmanuel’a Macrona w drugiej turze, zostały pozytywnie zdyskontowane przez rynki jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników 7 maja. Dodatkowo wniosek Teresy May o przyspieszeniu wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii również został pozytywnie zinterpretowany przez inwestorów. Wybory te mogą bowiem rozwiać niepewność dotyczącą ścieżki jaką Wielka Brytania będzie kroczyła w kolejnych latach. W rezultacie przedterminowych wyborów, partia Premier May ma szansę na zwiększenie swojej przewagi w Izbie Gmin, co da rządowi większy komfort podczas rozpoczynających się negocjacji zbliżających Wielką Brytanię w kierunku wyjścia z Unii Europejskiej. Akcje europejskie zachowywały się lepiej niż pozostałe parkiety, nie tylko ze względu na spadek ryzyka politycznego. Poprawiające się otoczenie makroekonomiczne, nadal wspierająca polityka Europejskiego Banku Centralnego, pozwalająca utrzymać wspólna walutę na konkurencyjnym poziomie, są innymi czynnikami dającymi szansę na poprawę zysków spółek. Te z kolei mogą przełożyć się na kontynuację wzrostów na rynkach europejskich akcji w kolejnych miesiącach.
Rynki dłużne nadal stabilne
Patrząc na pozytywne zachowanie rynków obligacji widzimy jednak, że inwestorzy nie pozostają jednomyślni jeśli chodzi o dalszy rozwój wydarzeń w sferze realnych gospodarek jak i dalszy kierunek giełdowych indeksów. Część inwestorów decydowała się na zakup obligacji skarbowych w obliczu nieco słabszych odczytów danych makro i przewidywań co do poziomu inflacji. Dodatkowym czynnikiem, który kierował inwestorów na rynek długu był brak przekonania do sukcesu Donalda Trumpa we wprowadzaniu pakietu fiskalnego, który miał wspierać rozwój amerykańskiej gospodarki. Jeśli dodamy do tego napięcia geopolityczne jakich byliśmy świadkami oraz ryzyka polityczne, które były widoczne zwłaszcza w pierwszej części miesiąca, to łatwo zrozumieć, dlaczego rentowności obligacji znacząco spadały w tym okresie. Wzrost rentowności obligacji (zwłaszcza europejskich) przed wyborami prezydenckimi we Francji w drugiej części miesiąca nie zdołał wymazać zysków wygenerowanych w pierwszych tygodniach kwietnia.
Kierunki giełdowych indeksów odzwierciedlone zostały również w zachowaniu funduszy long-only z oferty PKO TFI. Wszystkie fundusze akcyjne z wyjątkiem tych mających ekspozycję na rynek surowcowy zakończyły miesiąc na plusie (pomiędzy +0,4% dla PKO Akcji Rynku Amerykańskiego, a +4,4% dla PKO Akcji Plus). Podobnie w funduszach obligacji, prawie wszystkie rozwiązania zakończyły kwiecień z dodatnim wynikiem (pomiędzy +0,15%
a +0,44%). Wyjątkiem był PKO Papierów Dłużnych USD, który posiada niezabezpieczoną ekspozycję na dolara amerykańskiego. Osłabienie dolara w stosunku do złotówki o -2,4% przełożyło się na ujemny wynik subfunduszu.