Październik był kolejnym udanym miesiącem dla większości indeksów giełdowych. Tym, co wspierało pozytywne zachowanie rynków akcji w zeszłym miesiącu była kontynuacja globalnego wzrostu gospodarczego, dobre dane wyprzedzające, nadał łagodne podejście do polityki monetarnej w Europie oraz pozytywne rozpoczęcie sezonu wyników spółek, raportujących swoje przychody i zyski za trzeci kwartał br.
Rynki akcji
Akcje rynków rozwiniętych wzrosły w październiku o +1,8%, zwiększając zyski do początku roku do +16%. Najlepiej zachowującym się rynkiem były akcje japońskie, które zyskały pomiędzy +5,4% (tyle wzrósł szeroki Index TOPIX uwzględniający wszystkie spółki notowane na tokijskiej giełdzie), a +8,2% (tyle wzrósł Indeks 225 największych korporacji japońskich uwzględnionych w Indeksie Nikkei 225). Jednym z powodów tak dobrego zachowania akcji w Kraju Kwitnącej Wiśni była wygrana partii obecnego premiera Shizno Abe w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, bowiem kontynuację Abenomics, czyli polityki gospodarczej prowadzonej przez premiera Abe, nakierowanej na pobudzenie japońskiej gospodarki i wyjścia Japonii z okresu deflacji. To również oznacza kontynuację dotychczasowej polityki Banku Japonii, za którą stoją niskie stopy procentowe i program skupu aktywów obejmujący zarówno skup obligacji jak i japońskich akcji.
Amerykański i europejski rynek akcji również zakończył miesiąc na plusie, choć nieco mniejszym niż akcje japońskie. Amerykańskie spółki z indeksu S&P500 wzrosły o +2,2%, natomiast spółki strefy euro z indeksu MSCI EMU wzrosły o +2,4%. Od początku roku oba indeksy wzrosły odpowiednio o +15,0% i +13,5%. Zarówno jeden jak i drugi rynek był wspierany kontynuacją pozytywnego trendu gospodarczego, potwierdzanego danymi dotyczącymi wstępnych odczytów PKB, stopy bezrobocia czy wskaźników wyprzedzających. Czynniki specyficzne dla akcji amerykańskich uwzględniały kwestie związane z nominacją nowego szefa FED oraz z zapowiedzianą reformą podatkową (szczegóły, której pozostają do potwierdzenia), natomiast czynniki specyficzne dla akcji europejskich to z kolei posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i kwestie ryzyka politycznego w Katalonii. Wszystkie wyżej wymienione czynniki miały nie tylko wpływ na rynki akcji, ale również obligacji.
Akcje rynków wschodzących również miały pozytywny miesiąc rosnąc w październiku o +3,5% i zbliżając się do poziomu +30% od początku roku. Najlepiej zachowały się akcje tureckie (XU100 +7%) odreagowując słabość z zeszłego miesiąca, najsłabiej z kolei akcje rosyjskie, które straciły -2,1%, pomimo dobrego zachowania cen ropy. Krajowy rynek akcji pozostawał w październiku w konsolidacji, jeśli spojrzymy na szeroki indeks WIG (+0,9%), natomiast widoczny był kolejny miesiąc rozjazdu pomiędzy zachowaniem dużych spółek (WIG20 +2,9%) a giełdowych maluchów (sWIG80 spadł -5,2%).
Rynki obligacji
Po stronie instrumentów dłużnych, październik był miesiącem, w którym rentowności amerykańskich i polskich obligacji skarbowych poszły w górę, natomiast rentowności niemieckich papierów spadły. Rentowności 10-letnich obligacji USA wzrosły z poziomu 2,33% na początku miesiąca do 2,38% na koniec miesiąca, w między czasie poruszając się w przedziale ok. 20 pkt bazowych (2,27% - 2,46%). Ta zmienność spowodowana była zmieniającym się prawdopodobieństwem tego, kto zostanie nowym szefem FEDu. Kiedy prawdopodobieństwo bardziej jastrzębich kandydatów (Kevina Warsh’a i Johna Taylor’a) rosło, rentowności obligacji wzrastały na skutek możliwości zaostrzenia polityki monetarnej. Kiedy z kolei coraz bardziej prawdopodobny stał się wybór Jerome Powell’a, uważanego za kandydata, którego stanowisko co do prowadzenia polityki monetarnej bliskie jest stanowiska obecnej szefowej FED (Janet Yellen), rentowności obligacji nieco spadły.
Jednym z głównych czynników, który przekładał się na zachowanie europejskich obligacji (jak również akcji) było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Prezes EBC, Mario Draghi na konferencji 26 października zakomunikował przedłużenie programu skupu aktywów o kolejne 9 miesięcy w roku 2018, redukując jednocześnie wielkość skupu o połowę (z 60 do 30mld euro miesięcznie). Decyzja o przedłużeniu QE wraz z utrzymaniem stóp procentowych bez zmian i łagodnym komunikatem ze strony EBC sprowadziła rentowności niemieckich obligacji z poziomu 0,46% na początku miesiąca do 0,36% na koniec miesiąca. Informacja ta dała również dodatkowy impuls do wzrostów na rynku europejskich akcji. Pomimo spadku rentowności europejskich obligacji, rentowności polskich papierów skarbowych rosły, zwiększając tym samym atrakcyjność w stosunku do obligacji Niemiec.
Rynki surowców
Na rynku surowcowym obserwowaliśmy znaczący wzrost cen ropy naftowej, wynikający z ograniczenia nadpodaży tego surowca oraz innych czynników natury geopolitycznej (ropa typu Brent wzrosła +6,7%). Po stronie metali szlachetnych byliśmy świadkami spadku cen złota, które traciło blask w sytuacji wzrostu rentowności obligacji skarbowych w USA i umacniającego się dolara.