PKO Akcji Rynku Europejskiego jest subfunduszem akcji, inwestującym w spółki notowane na giełdach Europy Zachodniej takich jak m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Holandia czy Włochy. Portfel subfunduszu skonstruowany jest w oparciu o formułę funduszu funduszy, więc jego główny trzon stanowią tytuły uczestnictwa zagranicznych, aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych (m.in. takich firm jak Fidelity) oraz tytuły uczestnictwa funduszy pasywnych typu ETF (m.in. takich firm jak iShares BlackRock). Zaletą tych drugich jest dostęp do szczegółowego, często publikowanego składu portfeli, który ułatwia konstruowanie docelowej ekspozycji na wybrane kraje czy sektory, przy zachowaniu optymalnych kosztów inwestowania.

Subfundusz PKO Akcji Rynku Europejskiego został dodany do oferty PKO TFI w 2015 roku z myślą o tych klientach, którzy chcieliby budować indywidualne strategie inwestycyjne. Dzięki ekspozycji na pojedynczy region geograficzny jakim jest Europa Zachodnia, klient może kontrolować preferowany udział akcji europejskich w swoim portfelu. Innymi subfunduszami, które dają ekspozycję na pojedynczy region geograficzny i mogą stanowić elementy do budowy indywidualnych strategii to m.in. PKO Akcji Rynku Amerykańskiego, PKO Akcji Rynku Japońskiego, czy też PKO Akcji Rynków Wschodzących.

Europa Zachodnia jako region inwestycyjny subfunduszu daje również alternatywę dla inwestycji na polskim rynku akcji dzięki większej kapitalizacji spółek, wyższej płynności oraz innej strukturze sektorowej indeksów. Dodatkowo czynniki wpływające na zachowanie spółek z tego regionu są przynajmniej częściowo różne od czynników wpływających na zachowanie spółek na polskiej giełdzie. Tym co decyduje o koniunkturze na rynku europejskich akcji jest m.in. koniunktura gospodarcza w Europie, koniunktura gospodarcza na świecie (w państwach do których eksportują europejskie spółki), jak również działania Europejskiego Banku Centralnego wpływającego pośrednio na kurs euro.

Co wpłynęło wynik subfunduszu PKO Akcji Rynku Europejskiego
w kwietniu (+2,3%) i w ciągu ostatniego roku (+14,0%%)?

Atrakcyjne wyniki subfunduszu zarówno w kwietniu jak i w okresie ostatnich 12 miesięcy są głównie efektem relatywnie silnego zachowania akcji europejskich na tle innych rynków rozwiniętych (amerykańskich czy japońskich). Inwestorzy z wyprzedzeniem dyskontowali poprawiające się otoczenie makroekonomiczne, jak również zmniejszające się ryzyko polityczne. Obawy o wygraną Marine le Pen w wyborach prezydenckich we Francji, a wcześniej populisty Geerta Wildersa w wyborach parlamentarnych w Holandii, nie zmaterializowały się co dało pozytywny impuls dla rynków akcji. Dodatkowo od dwóch kwartałów w Europie obserwujemy najsilniejszą od kilku lat pozytywną rewizję wyników spółek. Taka skala rewizji nie jest widoczna w innych regionach świata.

Mniejszy wpływ na wynik subfunduszu miały decyzje alokacyjne dotyczące zmiany udziału akcji w portfelu, decyzje selekcyjne dotyczące wyboru funduszy w portfelu czy też decyzje dotyczące aktywnego podejścia do ekspozycji walutowej. Warto jednak wspomnieć o zwiększonej ekspozycji w subfunduszu na sektor samochodowy (zeszły rok) i finansowy (ten rok), które zachowały się lepiej niż szeroki rynek w poszczególnych okresach.

Wyniki inwestycyjne subfunduszu na 30.04.2017 r.

 

1m

3m

YTD

1 rok

Od początku   istnienia*

PKO Akcji Rynku Europejskiego

+2,3

+8,1

+7,7

+14,0

-1,5

* Stopa zwrotu od początku istnienia subfunduszu dotyczy okresu 19.05.2015 – 30.04.2017.

 

Przykładowe inwestycje z portfela subfunduszu
(dane na dzień 31.12.2016)

 Nazwa instrumentu finansowego

Rodzaj instrumentu finansowego

THEAM Quant Equity   Europe Guru

Fundusz zagraniczny - aktywny

Fidelity Funds Euro   Blue Chip

Fundusz zagraniczny - aktywny

Fidelity Funds   European Fund

Fundusz zagraniczny - aktywny

iShares EURO STOXX   50 ETF

ETF – fundusz indeksowy

iShares EURO STOXX   Mid ETF

ETF – fundusz indeksowy

Lyxor ETF STOXX   Europe 600 Construction & Materials

ETF – fundusz indeksowy

Wybrane instrumenty finansowe subfunduszu wg sprawozdania finansowego na 31.12.2016 r.
 

Jakie są perspektywy dla PKO Akcji Rynku Europejskiego na kolejne miesiące?

W związku z tym, że subfundusz PKO Akcji Rynku Europejskiego inwestuje w akcje spółek z rynku Europy Zachodniej, największy wpływ na zachowanie subfunduszu będzie miał kierunek giełd w krajach tworzących spektrum inwestycyjne subfunduszu (Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia, Włochy). Na te z kolei wpływ będzie miała zarówno sytuacja makroekonomiczna w regionie, przekładająca się na oczekiwania dla wyników spółek, jak również utrzymujące się choć w mniejszym stopniu ryzyko polityczne. W czerwcu zbliżają się wybory parlamentarne we Francji, natomiast w drugiej części roku będziemy obserwowali wybory parlamentarne w Niemczech. Kwestią, która pozostaje nierozwiązana jest również Brexit, ale ten temat będzie pozostawać w tle giełdowych decyzji przez kolejne lata.

Mając na uwadze obecną, pozytywną sytuację makroekonomiczną w Europie, jak również utrzymujące się wspierające działania Europejskiego Banku Centralnego można przypuszczać, że region nadal będzie zachowywał się lepiej niż pozostałe rynki akcji, a w szczególności niż rynek amerykański. O ile bieżąca sytuacja makroekonomiczna i ryzyko polityczne są już w dużym stopniu zdyskontowane, to oczekiwane wdrożenie reform strukturalnych przez Strefę Euro zdaje się nie być jeszcze przez wszystkich docenione.

Jakie jest miejsce subfunduszu PKO Akcji Rynku Europejskiego w portfelu klienta?

PKO Akcji Rynku Europejskiego jest subfunduszem akcji, zatem jego miejsca należy upatrywać w części wzrostowej portfela (obok innych funduszy akcji czy funduszy nieruchomościowych). Ze względu na wysoką zmienność, subfundusz powinien stanowić raczej uzupełnienie portfela akcyjnego, niż jego główny trzon. Zanim jednak zdecydujemy o alokacji w ten czy inny subfundusz, powinniśmy najpierw zdecydować jaką łączną część portfela chcemy mieć zainwestowaną w funduszach akcyjnych.

Profil ryzyka 5
Rekomendowany horyzont – 5 lat

NOTA PRAWNA
Drukuj