PKO Akcji Małych i Średnich Spółek jest subfunduszem akcji inwestującym zarówno w polskie spółki o małej i średniej kapitalizacji, jak i w małe i średnie spółki notowane na zagranicznych parkietach. Tym co wyróżnia podmioty znajdujące się portfelu jest wysoki potencjał wzrostu wyników w kolejnych latach, który może sprawić, że mała lub średnia spółka przeobrazi się w dużego gracza giełdowego.

Miejsce danej spółki w portfelu jest uzasadnione na podstawie restrykcyjnej analizy fundamentalnej oraz głębokiego zrozumienia biznesu i perspektyw dla każdej z inwestycji. Subfundusz tworzą tylko te spółki, których przyszły potencjał nie jest odzwierciedlony w cenach akcji, i które wyróżniają się swoim modelem biznesowym na tle porównywalnego spektrum firm.

Subfundusz prowadzi nieszablonową politykę inwestycyjną. Dobierając spółki do portfela, zarządzający sięgają nie tylko po spółki z lokalnego rynku, ale również po płynne spółki o małej i średniej kapitalizacji, które notowane są na zagranicznych giełdach. Takie podejście wyróżnia subfundusz na tle konkurencji i jest również odzwierciedlone w benchmarku dla subfunduszu.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYNIK SUBFUNDUSZU W OSTATNIM MIESIĄCU (+3,87%) |I OD POCZĄTKU ROKU (+6,28%)

W bieżącym roku kalendarzowym duży wpływ na stopę zwrotu z subfunduszu miały firmy z sektora gier komputerowych, notowane zarówno w Polsce jak i w Europie. Firmy te tworzą wysokiej jakości gry, które trafiają na olbrzymi rynek cyfrowej rozrywki i zbierają rzesze wiernych fanów. Produkty te, będące najlepszymi w ich historii, przyniosły znacząco wyższe zyski niż sądzili analitycy giełdowi.

Wybrane spółki związane z przemysłem lub przetwórstwem aluminium również mocno wsparły wynik subfunduszu. Silny wzrost sprzedaży eksportowej, świetne przepływy pieniężne oraz dobra egzekucja planów inwestycyjnych były tylko niektórymi z wielu powodów dobrego zachowania cen ich akcji.

Bardzo dobre wyniki finansowe pokazały również przez małe i średnie firmy związane z rynkiem stalowym, na które subfundusz ma ekspozycje. Mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen cynku oraz marż hutniczych, co znacząco polepszyło sytuację fundamentalną tych spółek.

Ostatnim ważnym elementem konsekwentnie wspierającym stopę zwrotu jest ekspozycja na małe innowacyjne firmy takie jak np. wybrani producenci półprzewodników lub oprogramowania. Część z tych firm pozytywnie zaskoczyła inwestorów swoimi nowymi rozwiązaniami.

WYNIKI SUBFUNDUSZU NA 31.08.2016
 1M3MYTD12M3L5L
PKO Akcji Małych i Średnich Spółek3,87%7,49%6,28%6,91%23,43%65,14%

Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki Subfunduszu. Wyniki przedstawione w materiale pokazują zmianę wartości jednostki uczestnictwa Subfunduszu na dzień 31.08.2016.

WYNIKI SUBFUNDUSZU - LATA KALENDARZOWE
 2007 2008 2009  20102011
PKO Akcji Małych i Średnich Spółek
37,94%-55,63%37,92%22,52%-21,69%
Średnia funduszy akcji polskich małych i średnich spółek
18,69%-56,75%42,59%18,82% -27,06%

 

 2012201320142015YTD 2016
PKO Akcji Małych i Średnich Spółek
17,92%32,89%-2,61%8,82%6,28%
Średnia funduszy akcji polskich małych i średnich spółek  17,15%31,14% -6,99%5,33% 8,89% 

Źródło: Analizy Online, Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki Subfunduszu.

 

PRZYKŁADOWE INSTRUMENTY ZNAJDUJACE SIĘ W PORTFELU SUBFUNDUSZU

Przykładowe spółki znajdujące się w portfelu wg sprawozdania na 30.06.2015 r. przedstawia poniższa tabela:


Spółka

KrajGłówny obszar działalności

CD Projekt

Polska

Gry komputerowe

Kęty

Polska

Przetwórstwo aluminium

Voestalpine AG

Austria

Stal i metale przemysłowe

Apator

Polska

Liczniki i smart metering

Aveva Group PLC

Wielka Brytania

Oprogramowanie inżynieryjne

Applied Micro Circuits Corp.

USA

Półprzewodniki

Micron Technology

USA

Pamięć

Dębica

Polska

Produkcja opon

Valeo SA

Francja

Nowoczesne technologie w samochodach, redukcja emisji CO2, asystowanie kierowcy

Interxion Holding N.V.

Holandia

Właściciel centrów danych

 

PERSPEKTYWY DLA SUBFUNDUSZU NA KOLEJNE MIESIĄCE

Wyceny segmentu małych i średnich spółek notowanych w Polsce znajdują się najczęściej blisko swoich historycznych średnich. Na rynkach zagranicznych są one często istotnie wyższe, ale wciąż w granicach zdrowego rozsądku. Z tego powodu nie widać bardzo wysokiego potencjału wzrostu dla całego segmentu, ale też i istotnego ryzyka. Z drugiej strony, na każdym rynku geograficznym, po bardziej szczegółowej analizie można znaleźć małe biznesy, które pokazują dobre wyniki finansowe. Często niestety są one za małe, aby mógł w nie zainwestować większy kapitał (szczególnie jest to widoczne w Polsce).

Perspektywy dla firm, które znajdują się w portfelu subfunduszu i w znaczącym stopniu determinują jego stopę zwrotu wyglądają atrakcyjnie. Wyceny tych spółek powinny zachowywać się lepiej od indeksów małych i średnich firm. To wszystko, nawet przy neutralnym sentymencie rynkowym,  powinno przełożyć się na satysfakcjonującą średnioroczną stopę zwrotu z inwestycji.

MIEJSCE SUBFUNDUSZU W PORTFELU KLIENTA

 

PKO Akcji Małych i Średnich Spółek jest subfunduszem akcyjnym, więc jego miejsca należy upatrywać w części wzrostowej portfela (obok innych funduszy akcji czy funduszy nieruchomościowych). Mając na uwadze strukturę geograficzną, rozwiązanie daje ekspozycję głównie na rynek polskich akcji, ale posiada również ekspozycję na spółki notowane na zagranicznych parkietach (głównie w USA i Europie Zachodniej). Subfundusz jest odpowiedni dla inwestorów, którzy oczekują wyższej stopy zwrotu niż z funduszy dłużnych, a jednocześnie akceptują wysoki poziom ryzyka związany z inwestycją w akcje i liczą się z możliwością znacznych wahań wartości jednostki uczestnictwa.

 

 

 

 

 

NOTA PRAWNA

Materiał ma charakter reklamowy, dane w nim podane nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego ani usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki Subfunduszu. Wyniki przedstawione w materiale pokazują zmianę wartości jednostki uczestnictwa Subfunduszu na dzień 31.08.2016. Przedstawione wyniki nie uwzględniają ewentualnego opodatkowania uczestników oraz ponoszonych przez nich opłat manipulacyjnych. Przedstawione dane odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości i nie stanowią gwarancji ich osiągnięcia w przyszłości.

Ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarządzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać wysokiej zmienności. Należy liczyć się z możliwością utraty części wpłaconych środków.

Szczegółowy opis czynników ryzyka związanych z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa Subfunduszu znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz w kluczowych informacjach dla inwestorów (KIID) dostępnych u dystrybutorów i na stronie www.pkotfi.pl. Lista

dystrybutorów dostępna jest pod numerem infolinii 801 32 32 80. Przed dokonaniem inwestycji należy zapoznać się z treścią prospektu informacyjnego oraz KIID Subfunduszu. Informacje o pobieranych opłatach manipulacyjnych znajdują się w tabeli opłat dostępnej u dystrybutorów i na stronie internetowej www.pkotfi.pl.

PKO TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Drukuj