PRZYCZYNY BARDZO DOBREGO WYNIKU FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO W PAŹDZIERNIKU 2016?

PKO Akcji Rynku Japońskiego jest subfunduszem akcji inwestującym w spółki notowane na tokijskiej giełdzie. Portfel subfunduszu zbudowany jest w dużej części z tytułów uczestnictwa zagranicznych funduszy inwestycyjnych takich firm jak m.in. Fidelity, Aberdeen czy Henderson. Uzupełnienie portfela stanowią ETF’y czyli fundusze indeksowe (pasywne), notowane na giełdach, które również dają ekspozycję na japoński rynek akcji. Tak skonstruowany portfel ma w sobie zarówno element aktywnego zarządzania, jak również efektywną ekspozycję na szeroki rynek japoński.

Główne czynniki, które miały wpływ na pozytywny wynik subfunduszu w październiku to:

  • Osłabienie japońskiej waluty (jena japońskiego) w stosunku do dolara, które zwiększyło konkurencyjność japońskich eksporterów, a przez to również wpłynęło na wzrost kursów akcji. Rynek akcji japońskich posiada ujemną korelację z zachowaniem japońskiego jena, co oznacza, że umocnienie jena jest negatywne dla japońskich akcji, a osłabienie jena jest pozytywne dla japońskich akcji. Tańsza waluta zwiększa konkurencyjność produktów eksportowanych poza granice kraju, a przez to pozytywnie wpływa na kursy spółek eksporterów.
  • Nadzieje inwestorów na dalsze luzowanie ilościowe ze strony Banku Japonii, który konsekwentnie prowadzi program skupu aktywów obejmujący m.in. kupno ETF’ów na japoński rynek akcji.
  • Częściowe odreagowanie słabszego zachowania akcji japońskich w stosunku do akcji z innych rynków rozwiniętych.

Silna zależność w zachowaniu kursu jena i stóp zwrotu z japońskiego rynku akcji

 

 

 

WYNIKI INWESTYCYJNE FUNDUSZU NA 31.10.2016*

 1M3M6M12M3L5LMaks.
PKO Akcji Rynku Japońskiego+3,7%+4,2%+3,9%-12,8%+3,8%+21,1%-1,9%

 

 

PRZYKŁADOWA STRUKTURA PORTFELA FUNDUSZU
INWESTYCYJNEGO

 Rodzaj instrumentuUdział w aktywach
Fidelity Funds Inst Japan Fundfundusz zagraniczny - aktywny16%
Aberdeen Global Japanese Equityfundusz zagraniczny - aktywny15%
Lyxor ETF Japan TOPIXfundusz zagraniczny - indeksowy9%
iShares MSCI Japan ETFfundusz zagraniczny - indeksowy5%
Henderson Horizon Japan Opportunities Fundfundusz zagraniczny - aktywny4%
Fidelity Funds Japan Smalier Companiesfundusz zagraniczny - aktywny2%
Aberdeen Global Japan Small Comapniesfundusz zagraniczny - aktywny2%
Fidelity Funds Japan Advantagefundusz zagraniczny - aktywny1%
(dane na dzień 30.06.2016)

 

PERSPEKTYWY DLA FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO NA KOLEJNE MIESIĄCE

Akcje japońskie mają przed sobą zarówno pewne szanse jak i zagrożenia. Oczekiwania na wzrost stóp procentowych w USA, może spowodować umocnienie dolara amerykańskiego, a przez to osłabienie kursów innych walut w tym jena, co może być pozytywne dla japońskich akcji. W sytuacji przeciwnej, np. w sytuacji ucieczki od ryzyka i poszukiwaniu bezpiecznych przystani, jen może się umacniać, a japońskie akcje zachowywać gorzej niż pozostałe rynki.

Kolejnym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę analizując perspektywy dla japońskich akcji jest poziom wzrostu gospodarczego w Japonii. Na chwilę obecną pozostaje on na umiarkowanych poziomach i jest dość stabilny. Powodem tego jest wsparcie ze strony japońskiej administracji rządowej, nastawionej na pobudzanie wzrostu. Wydatki fiskalne się zwiększają, a Bank Japonii zakotwiczył stopy procentowe pomiędzy -0,1% (stopa bazowa), a 0% (docelowa rentowność 10 letniej obligacji japońskiej). Taka sytuacja powinna dawać wsparcie zarówno konsumentom jak i firmom.

Działania Banku Japonii są również nastawione na zwiększanie inflacji, która pomogłaby zmniejszyć realną wartość japońskiego długu publicznego i mogłaby zachęcić konsumentów do większych wydatków, a przez to zwiększyć zyski firm. Wskaźnik inflacji konsumenckiej jest jednak jak na razie zakotwiczony poniżej zera, a oczekiwania inflacyjne, które wskazują na kierunek inflacji w kolejnych miesiącach, niewiele wyżej.

 

MIEJSCE FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO W PORTFELU KLIENTA

PKO Akcji Rynku Japońskiego jest subfunduszem akcji, więc jego miejsca należy upatrywać w części wzrostowej portfela (obok innych funduszy akcji czy funduszy nieruchomościowych). Ze względu na wysoką zmienność, subfundusz powinien stanowić raczej uzupełnienie portfela akcyjnego, niż jego główny trzon. Zanim jednak zdecydujemy o alokacji w ten czy inny subfundusz, powinniśmy najpierw zdecydować jaką łączną część portfela chcemy mieć zainwestowaną w funduszach akcyjnych, w tym wysokiego ryzyka.

 

 

 

 

 

NOTA PRAWNA
Drukuj