Dwa dni debat, prezentacji i rozmów o edukacji finansowej i najważniejszych sektorowych wyzwaniach już za nami. W dniach 22-23 marca odbywał się VII Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości z udziałem przedstawicieli PKO TFI.
Bardzo istotną inicjatywą, towarzyszącą Kongresowi, była prezentacja najnowszego badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków”. Eksperci podęli podczas wydarzenia dyskusję na temat wyników badania.
- Prezentowane podczas Kongresu wyniki badania wskazują, że Polacy oceniają swoją wiedzę ekonomiczną na poziomie 2,88 w skali 5-stopniowej, co potwierdza istotną potrzebę prowadzenia szerokich działań edukacyjnych. Konieczne są systematyczne długofalowe inicjatywy i programy, realizowane poprzez różne innowacyjne formy i kanały, z dostosowaniem komunikacji, w tym języka, do odbiorcy – powiedział Grzegorz Muszyński, Prezes Zarządu PKO TFI, podczas debaty plenarnej zatytułowanej „Jak skutecznie edukować, aby przygotować inwestorów na zmiany?”, w której uczestniczyli także przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz Girls Money Club.
– Na edukację finansową nigdy nie jest za wcześnie, dlatego PKO TFI planuje rozszerzać swoje aktywności edukacyjnie, aby efektywnie docierać z wiedzą także do najmłodszego pokolenia – naszych przyszłych klientów i odpowiedzialnych inwestorów – podkreślił Grzegorz Muszyński.
Reprezentanci PKO TFI aktywnie uczestniczyli w Kongresie, dzieląc się własnymi analizami i doświadczeniami rynkowymi. Wiceprezes Zarządu Grzegorz Chłopek brał udział w debacie na temat wyników badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków”, a w drugim dniu Kongresu opowiedział uczestnikom "Jak pogodzić inwestowanie z oszczędzaniem, czyli teoria pięciu świnek w praktyce". W obradach uczestniczył również Wiceprezes Zarządu Krzysztof Szubert, który w kongresowym studiu telewizyjnym zaprezentował swoje spojrzenie na procesy transformacji cyfrowej sektora. Ponadto Michał Ziętal poprowadził ogólnopolską lekcję on-line o inwestowaniu dla ucznów szkół podstawowych i średnich pt. "Inwestycje z głową - kiedy pieniądz naprawdę robi pieniądz?". W lekcji wzięło udział online ponad 2,5 tysiąca uczniów z całej Polski.
Od 2017 roku Kongres stanowi najważniejsze miejsce międzyśrodowiskowej dyskusji, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy w ramach działań edukacyjnych w zakresie finansów, cyberbezpieczeństwa i przedsiębiorczości. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele instytucji publicznych, samorządów terytorialnych, sektora finansowego, organizacji pozarządowych, szkół, uczelni i mediów.
Organizatorami kongresu są Fundacja Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW.
PKO TFI było Partnerem Głównym Kongresu.