Informacja o realizacji strategii podatkowej w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz zarządzanych przez nie funduszach inwestycyjnych za lata 2020, 2021, 2022 i 2023.
Informacja o realizowanej strategii podatkowej w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz w zarządzanych przez nie funduszach inwestycyjnych („Spółka”) została zaprezentowana zgodnie z wymogami art. 27 c ust.1 w zw. z art. 27 b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz.2805) („updop”).
Podstawowym przedmiotem działania PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) zgodnie ze statutem jest:
- tworzenie funduszy inwestycyjnych,
- odpłatne zarządzanie funduszami inwestycyjnymi zgodnie z ich statutami i w interesie uczestników funduszy inwestycyjnych,
- reprezentowanie zarządzanych funduszy inwestycyjnych wobec osób trzecich zgodnie z zasadami reprezentacji Spółki oraz na zasadach określonych w statutach funduszy inwestycyjnych,
- odpłatne zarządzanie portfelami klientów, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych,
- pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych,
- pełnienie funkcji przedstawiciela funduszy zagranicznych.
Na dzień 31 grudnia 2023 roku Towarzystwo zarządzało następującymi 20 funduszami inwestycyjnymi, w tym 6 specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi, 1 funduszem inwestycyjnym otwartym i 13 funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi:
- PKO Parasolowy – fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Portfele Inwestycyjne - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Globalnej Makroekonomii – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Zabezpieczenia Emerytalnego - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Globalnej Strategii – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Spółek Innowacyjnych Globalny - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Multi Strategia - fundusz inwestycyjny zamknięty
- Merkury – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Nieruchomości Komercyjnych - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Europa Wschód – Zachód - fundusz inwestycyjny zamknięty
- Neptun - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Globalnego Dochodu - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Absolutnej Stopy Zwrotu Europa Wschód – Zachód - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO VC - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Emerytura - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- GAMMA Parasol Biznes - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- ALFA - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
- Fundusz Własności Pracowniczej PKP - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
Od dnia 9 grudnia 2023 roku podmiotem pełniącym obowiązki organu zarządzającego mFundusz Konserwatywny - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty oraz reprezentującym go wobec osób trzecich jest mTowarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Za 2023 ok obowiązkiem publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej objęte były następujące fundusze inwestycyjne (dalej „Fundusze inwestycyjne objęte obowiązkiem raportowania”, „Fundusze"):
- Alfa – specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (dalej: “Fundusz”, “ALFA SFIO”)
ALFA SFIO jest specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Statutu Funduszu.
Podstawą działania Funduszu jest Statut Funduszu uchwalony Aktem Notarialnym w dniu 19 maja 2000 r. nr rep. A 5602/2000 z późniejszymi zmianami, zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego) w dniu 2 sierpnia 2000 roku, nr decyzji DFN1-409/18-14/00 z późniejszymi zmianami.
Fundusz został wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy w dniu 14 września 2000 roku pod numerem RFI 77. Z chwilą wpisania do rejestru Fundusz nabył osobowość prawną.
Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Funduszu
Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości Aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat Funduszu dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego, ale dołoży wszelkich starań do jego realizacji.
Z zastrzeżeniem art. 145 ust. 3-8 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Fundusz lokuje swoje Aktywa w następujące kategorie lokat:
1) dłużne papiery wartościowe,
2) waluty,
3) instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne,
4) instrumenty rynku pieniężnego,
pod warunkiem że są zbywalne.
W skład portfela inwestycyjnego Funduszu mogą wejść akcje lub innego rodzaju udziałowe papiery wartościowe, objęte w zamian za stanowiące przedmiot lokat Funduszu dłużne papiery wartościowe, które nie mogły zostać wykupione z przyczyn uzasadnionych sytuacją ekonomiczną ich emitenta. Fundusz podejmie działania zmierzające do zbycia objętych, w sposób o którym mowa w zdaniu poprzednim, akcji lub innego rodzaju udziałowych papierów wartościowych, przy uwzględnieniu najlepiej pojętego interesu Uczestników.
Fundusz stosuje ograniczenia inwestycyjne przewidziane przepisami prawa dla funduszu inwestycyjnego zamkniętego zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.
Fundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, pod warunkiem, że umowa ma na celu zapewnienie sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym Funduszu lub ograniczenie ryzyka inwestycyjnego.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz w Statucie Funduszu.
- Gamma Parasol Biznes – specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (dalej “Fundusz”, “GAMMA Parasol BIZNES SFIO”)
GAMMA Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty jest specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
Do dnia 27 lutego 2018 r. Fundusz działał pod nazwą KBC Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty.
GAMMA Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty posiada osobowość prawną. Fundusz został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny, Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 930 w dniu 6 grudnia 2013 r.
Od 29 czerwca 2022 r. Fundusz składa się z jednego subfunduszu: Subfunduszu GAMMA.
Subfundusz nie posiada osobowości prawnej. Zarówno Fundusz, jak i Subfundusz zostały utworzone na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu GAMMA
Celem inwestycyjnym Subfunduszu jest wzrost wartości aktywów Subfunduszu w wyniku wzrostu wartości lokat dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego Subfunduszu. Podstawowym kryterium doboru lokat przez Subfundusz jest analiza fundamentalna oraz ocena trendów rynkowych. Podejmując decyzje o stopniu zaangażowania w poszczególne rodzaje lokat Subfundusz bierze pod uwagę także sytuację makroekonomiczną w kraju i na świecie.
Fundusz nie lokuje aktywów Subfunduszu w akcje oraz waluty. Fundusz może nabywać do portfela Subfunduszu obligacje zamienne na akcje, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku wykorzystania prawa do zamiany, Fundusz niezwłocznie podejmie działania zmierzające do zbycia objętych w ten sposób akcji, przy uwzględnieniu najlepiej pojętego interesu uczestników.
Fundusz przy dokonywaniu lokat na rzecz Subfunduszu stosuje ograniczenia inwestycyjne dla funduszu inwestycyjnego zamkniętego.
Subfundusz lokuje do 100% wartości swoich aktywów w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego oraz depozyty, przy czym udział dłużnych udział dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego oraz depozytów w aktywach netto Subfunduszu, z wyłączeniem papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji buy/sell back, sell/buy back, repo oraz reverse-repo, nie będzie niższy niż 70% wartości aktywów netto Subfunduszu.
Dłużne papiery wartościowe, których termin zapadalności wynosi co najmniej dwa lata stanowić będą nie mniej niż 10% wartości aktywów netto Subfunduszu. Całkowita wartość lokat Subfunduszu w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego emitowane przez przedsiębiorstwa nie będzie niższa od 20% wartości aktywów Subfunduszu, z wyłączeniem dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
Subfundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
Szczegóły stosowanych przez Subfundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Statucie GAMMA Parasol Biznes SFIO oraz prospekcie informacyjnym GAMMA Parasol Biznes SFIO.
- PKO Strategii Obligacyjnych - fundusz inwestycyjny zamknięty (dalej „Fundusz”).
PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
Zezwolenie na utworzenie PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 29 stycznia 2014 r. (sygn. DFI/II/4034/129/14/U/13/14/13-13/AG).
PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty posiada osobowość prawną. Został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 960 w dniu 18 marca 2014 r. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Funduszu
Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat Funduszu oraz osiąganie przychodów z lokat netto Funduszu. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego, o którym mowa w zdaniu pierwszym.
Realizacja celu inwestycyjnego Funduszu następuje z wykorzystaniem polityki inwestycyjnej aktywnej alokacji w ramach przewidzianych w Statucie klas aktywów, która zakłada dążenie do osiągania dodatnich stóp zwrotu niezależnie od bieżącej koniunktury na rynkach finansowych.
Fundusz, z zastrzeżeniem ograniczeń określonych w Statucie oraz w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, może lokować swoje aktywa wyłącznie w:
a) dłużne papiery wartościowe;
- b) instrumenty rynku pieniężnego;
- c) jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo, oraz tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
- d) wierzytelności, z wyjątkiem wierzytelności wobec osób fizycznych;
- e) waluty obce;
- f) instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne;
- g) depozyty w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych.
Lokaty, o których mowa w lit. a)-b) i d)-f) powyżej, oraz certyfikaty inwestycyjne, o których mowa w lit. c) powyżej, mogą być przez Fundusz nabywane pod warunkiem, że są one zbywalne.
Fundusz może lokować swoje aktywa na rynkach międzynarodowych mając na uwadze cel inwestycyjny Funduszu oraz osiągnięcie geograficznej dywersyfikacji lokat Funduszu. Polityka inwestycyjna Funduszu obejmuje w szczególności rynki krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, OECD oraz rynki państw rozwijających się (rynki wschodzące). Fundusz nie może lokować swoich aktywów w akcje. Fundusz może lokować swoje aktywa w obligacje zamienne na akcje, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku skorzystania z prawa do zamiany, Fundusz niezwłocznie podejmie działania zmierzające do zbycia objętych w ten sposób akcji, z uwzględnieniem interesu Uczestników.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz w statucie Funduszu.
- PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty (dalej „Fundusz”)
PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu. Zezwolenie na utworzenie Funduszu PKO Strategii Dłużnych udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 18 listopada 2011 r. (sygn. DFL/V/4034/57/40/10/11/U/13/9-1/JG).
Do 30 września 2016 r. Fundusz działał pod nazwą PKO Obligacji Korporacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty. Od 1 października 2016 r. fundusz działa pod nazwą PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty.PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty posiada osobowość prawną. Został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny, Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 729 w dniu 10 kwietnia 2012 r. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Funduszu
Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat Funduszu oraz osiąganie przychodów z lokat netto Funduszu. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego, o którym mowa w zdaniu pierwszym.
Fundusz, z zastrzeżeniem ograniczeń określonych w statucie Funduszu oraz w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, może lokować swoje aktywa wyłącznie w:
- a) dłużne papiery wartościowe;
- b) instrumenty rynku pieniężnego;
- c) jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo, oraz tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
- d) wierzytelności, z wyjątkiem wierzytelności wobec osób fizycznych;
- e) waluty obce;
- f) instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne;
- g) depozyty w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych.
Lokaty, o których mowa w lit. a)-b) i d)-f) powyżej, oraz certyfikaty inwestycyjne, o których mowa w lit. c) powyżej, mogą być przez Fundusz nabywane pod warunkiem, że są one zbywalne.
Fundusz może lokować swoje Aktywa na rynkach międzynarodowych mając na uwadze cel inwestycyjny Funduszu oraz osiągnięcie geograficznej dywersyfikacji lokat Funduszu. Polityka inwestycyjna Funduszu obejmuje w szczególności rynki krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, OECD oraz rynki państw rozwijających się (rynki wschodzące).
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz w statucie Funduszu.
Celem i misją podatkową PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz zarządzanych przez nie Funduszy Inwestycyjnych („Spółka”) jest działanie w sposób odpowiedzialny i transparentny zgodnie ze Strategią Podatkową obowiązującą w Spółce.
W Spółce obowiązuje Strategia podatkowa zatwierdzona przez Zarząd Spółki. Jest ona spójna ze strategią podatkową PKO BP S.A. jako jednostką dominującą z Grupy Kapitałowej PKO BP S.A. Podlega ona regularnym przeglądom i jest dostosowana do zmian zachodzących w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym organizacji. Zawiera ona informację o stosowanych przez Spółkę procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego I zapewniających ich prawidłowe wykonanie.
Spółka nie uczestniczyła w żadnej z dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.
Terminowo płacimy podatki w kwotach ustalonych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz adekwatnych do efektów prowadzonej działalności.
PKO TFI S.A. | |
Podatki centralne | 2023 rok |
podatek dochodowy od osób prawnych | 57 837 495,00 |
podatek dochodowy od osób fizycznych | 7 019 229,00 |
zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych | 747 215,00 |
podatek od towarów i usług | 2 488 054,00 |
Podatki lokalne | 2023 rok |
Pozostałe podatki i opłaty (opłata skarbowa) | 3 284,00 |
Według danych z zeznań podatkowych podatników o których mowa w art. 27b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych opublikowanych na stronie Ministerstwa Finansów za 2023 rok PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. uplasowało się na 111 pozycji pod względem wysokości podatku należnego wśród wymienionych 4 277 największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych tj. takich u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro (dane na dzień 1 sierpnia 2024 r.).
https://www.gov.pl/web/finanse/2023-bis
Fundusze realizujące funkcję płatnika zryczałtowanego podatku od osób fizycznych (w tym Gamma Parasol Biznes specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty) terminowo odprowadziły należne podatki oraz złożyły terminowo deklarację PIT 8AR za 2023 rok. Dodatkowo Fundusze posiadające status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (w tym Alfa specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty, Gamma Parasol Biznes specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty, PKO Strategii obligacyjnych fundusz inwestycyjny zamknięty oraz PKO Strategii Dłużnych fundusz inwestycyjny zamknięty) terminowo złożyły deklarację CIT-8 za 2023 rok.
Spółka wdrożyła Procedurę w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz w zarządzanych przez nie Funduszach Inwestycyjnych i ich spółkach celowych. Spółka dokonuje okresowych przeglądów i aktualizacji przedmiotowej Procedury.
W latach 2021-2023 Spółka przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej następujące informacje w zakresie schematów podatkowych.
MDR-1 | MDR-3 | MDR-4 | ||||||
2021 | 2022 | 2023 | 2021 | 2022 | 2023 | 2021 | 2022 | 2023 |
1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |
Złożone formularze MDR-1 (2022 i 2023) i MDR-3 dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariusza z zastosowaniem zwolnienia przewidzianego art. 22 ust.4 updop.
Złożone w 2021 roku formularze MDR-1 i MDR-4 dotyczą podatku dochodowego w kwestii zastosowania w nowotworzonym produkcie preferencyjnej stawki podatku zgodnie z art. 19 ust.1 pkt 2 updop.
W 2023 roku wszystkie transakcje Towarzystwa z podmiotami powiązanymi kapitałowo zawierane były na warunkach istotnie nieodbiegających od warunków rynkowych.
Spółka posiada stosowną dokumentację zgodnie z wymogami prawa.
Lista transakcji Towarzystwa z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust.1 pkt.4 updop, których wartość przekracza w 2023 roku 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Towarzystwa (w 2022 roku 18.351,76 tys. PLN), w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczpospolitej Polskiej :
Jednostka powiązana* | Przychody | Koszty |
Podmiot A | 295 221,08 | - |
Podmiot B | 34 653,89 | - |
Podmiot C | 18 732,72 | - |
Dane w tys. PLN
*informacja objęta tajemnicą handlową
W 2023 roku wszystkie transakcje Funduszy z podmiotami powiązanymi zawierane były na warunkach istotnie nieodbiegających od warunków rynkowych.
Fundusze posiadają stosowną dokumentację zgodnie z wymogami prawa.
Transakcje[1] PKO Strategii Dłużnych fiz z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza w 2023 roku 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego dotyczyły kupna i sprzedaży obligacji na rynku wtórnym od jednostki powiązanej:
Kierunek transakcji | Jednostka powiązana* | Łączna wartość nominalna obligacji |
Kupno | Podmiot A | 14.625 |
Sprzedaż | Podmiot A | 22.625 |
Dane w tys. PLN
*informacja objęta tajemnicą handlową
Suma wszystkich transakcji PKO Strategii Dłużnych fiz z podmiotami powiązanymi za 2023 przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów, a pośród nich znajdowały się powyższe transakcje kupna i sprzedaży obligacji na rynku wtórnym, zakup usług zarządzania aktywami.
Transakcje PKO Strategii Obligacyjnych fiz z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza w 2023 roku 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego dotyczyły kupna i sprzedaży obligacji na rynku wtórnym od jednostki powiązanej:
Kierunek transakcji | Jednostka powiązana* | Łączna wartość nominalna obligacji |
Kupno | Podmiot A | 38.303 |
Sprzedaż | Podmiot A | 39.147 |
Dane w tys. PLN
*informacja objęta tajemnicą handlową
Suma wszystkich transakcji PKO Strategii Obligacyjnych fiz z podmiotami powiązanymi za 2023 przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów, a pośród nich znajdowały się powyższe transakcje kupna i sprzedaży obligacji na rynku wtórnym oraz zakup usług zarządzania aktywami.
Gama Parasol Bizes sfio oraz Alfa sfio nie zawierały w 2023 roku z podmiotami powiązanymi transakcji, których wartość przekraczałaby 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego danego funduszu. Suma wszystkich transakcji Gama Parasol Bizes sfio z podmiotami powiązanymi za 2023 przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów, a pośród nich znajdowały się transakcje kupna i sprzedaży obligacji na rynku wtórnym oraz zakup usług zarządzania aktywami.
Fundusze objęte obowiązkiem raportowania nie zawierały transakcji, o których mowa powyżej z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczpospolitej Polskiej.
W 2023 roku Spółka nie podejmowała żadnych działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 updop. Działania takie nie są również planowane w kolejnych latach.
[1] Dla celów przygotowania Informacji o realizowanej strategii podatkowej, termin transakcja oraz wartość transakcji ustalane są odpowiednio wg zasad i kryteriów uwzględnianych dla sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz informacji o cenach transferowych (TPR-C).
1. Ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art.14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 z późn.zm.) (“Ordynacja podatkowa”) oraz interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej
W 2023 roku Spółka nie występowała z wnioskiem o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art.14a § 1 Ordynacji podatkowej. Natomiast w 2023 roku Spółka występowała z wnioskami o interpretację przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej. Na ich podstawie w 2023 roku Spółka uzyskała następujące interpretacje przepisów prawa podatkowego:
- Zmiana Interpretacji indywidualnej 0113-KDWPT.4011.107.2020.1.JR
Data wniosku: 03.07.2020
Data wydania: 07.09.2020
Data doręczenia informacji o zmianie: 04.01.2023
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ciążących na Wnioskodawcy związanych z dokonywaniem wypłat i zwrotów na rzecz nierezydentów w związku z prowadzeniem przez Wnioskodawcę pracowniczych planów kapitałowych.
- Interpretacja indywidualna 0115-KDIT1.4011.347.2023.1.MK
Data wniosku: 04.05.2023
Data wydania: 17.07.2023
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu nienależnych wpłat na pracownicze plany kapitałowe.
2. Wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz.1570 z późn.zm.) (“Ustawa o podatku od towarów I usług”)
Spółka nie składała w 2023 roku wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
3. Wiążącej informacji akcyzowej o której mowa w art. 7d ust.1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatki akcyzowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1542, z późn. zm.) (“Ustawa o podatki akcyzowym”)
Spółka nie składała w 2023 roku wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej o której mowa w art. 7d ust.1 ustawy o podatki akcyzowym.
W 2023 roku Spółka nie dokonywała rozliczeń z podmiotami posiadającymi siedzibę w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie przepisów updof oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a §10 Ordynacji Podatkowej.
Informacja o realizowanej strategii podatkowej w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz w zarządzanych przez nie funduszach inwestycyjnych („Spółka”) została zaprezentowana zgodnie z wymogami art. 27 c ust.1 w zw. z art. 27 b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz.2587) („updop”).
Podstawowym przedmiotem działania PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) zgodnie ze statutem jest:
- tworzenie funduszy inwestycyjnych,
- odpłatne zarządzanie funduszami inwestycyjnymi zgodnie z ich statutami i w interesie uczestników funduszy inwestycyjnych,
- reprezentowanie zarządzanych funduszy inwestycyjnych wobec osób trzecich zgodnie z zasadami reprezentacji Spółki oraz na zasadach określonych w statutach funduszy inwestycyjnych,
- odpłatne zarządzanie portfelami klientów, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych,
- pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych,
- pełnienie funkcji przedstawiciela funduszy zagranicznych.
Na dzień 31 grudnia 2022 roku Towarzystwo zarządzało następującymi 23 funduszami inwestycyjnymi, w tym 7 specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi, 1 funduszem inwestycyjnym otwartym i 15 funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi:
- PKO Parasolowy – fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Portfele Inwestycyjne - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Globalnej Makroekonomii – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Zabezpieczenia Emerytalnego - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Globalnej Strategii – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Spółek Innowacyjnych Globalny - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Multi Strategia - fundusz inwestycyjny zamknięty
- Merkury – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Nieruchomości Komercyjnych - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Europa Wschód – Zachód - fundusz inwestycyjny zamknięty
- Neptun - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Globalnego Dochodu - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Absolutnej Stopy Zwrotu Europa Wschód – Zachód - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO VC - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Emerytura - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- GAMMA Parasol Biznes - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- ALFA - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
- GAMMA Negative Duration - fundusz inwestycyjny zamknięty
- mFundusz Konserwatywny - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
- Fundusz Własności Pracowniczej PKP - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
- PKO Energii Odnawialnej – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych w likwidacji
Za 2022 rok obowiązkiem publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej objęte były następujące fundusze inwestycyjne (dalej „Fundusze inwestycyjne objęte obowiązkiem raportowania”, „Fundusze"):
- Alfa – specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
ALFA SFIO jest specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Statutu Funduszu.
Podstawą działania Funduszu jest Statut Funduszu uchwalony Aktem Notarialnym w dniu 19 maja 2000 r. nr rep. A 5602/2000 z późniejszymi zmianami, zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego) w dniu 2 sierpnia 2000 roku, nr decyzji DFN1-409/18-14/00 z późniejszymi zmianami.
Fundusz został wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy w dniu 14 września 2000 roku pod numerem RFI 77. Z chwilą wpisania do rejestru Fundusz nabył osobowość prawną.
Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Funduszu
Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości Aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat Funduszu dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego, ale dołoży wszelkich starań do jego realizacji.
Z zastrzeżeniem art. 145 ust. 3-8 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Fundusz lokuje swoje Aktywa w następujące kategorie lokat:
1) dłużne papiery wartościowe,
2) waluty,
3) instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne,
4) instrumenty rynku pieniężnego,
pod warunkiem że są zbywalne.
W skład portfela inwestycyjnego Funduszu mogą wejść akcje lub innego rodzaju udziałowe papiery wartościowe, objęte w zamian za stanowiące przedmiot lokat Funduszu dłużne papiery wartościowe, które nie mogły zostać wykupione z przyczyn uzasadnionych sytuacją ekonomiczną ich emitenta. Fundusz podejmie działania zmierzające do zbycia objętych, w sposób o którym mowa w zdaniu poprzednim, akcji lub innego rodzaju udziałowych papierów wartościowych, przy uwzględnieniu najlepiej pojętego interesu Uczestników.
Fundusz stosuje ograniczenia inwestycyjne przewidziane przepisami prawa dla funduszu inwestycyjnego zamkniętego zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.
Fundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, pod warunkiem, że umowa ma na celu zapewnienie sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym Funduszu lub ograniczenie ryzyka inwestycyjnego.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz w Statucie Funduszu.
- Gamma Parasol Biznes – specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
GAMMA Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty jest specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
Do dnia 27 lutego 2018 r. Fundusz działał pod nazwą KBC Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty.
GAMMA Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty posiada osobowość prawną. Fundusz został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny, Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 930 w dniu 6 grudnia 2013 r.
Do 28 czerwca 2022 r. Fundusz składał się z następujących Subfunduszy:
- Subfundusz GAMMA;
- Subfundusz SIGMA Obligacji Plus.
W związku z wystąpieniem przesłanki, o której mowa w art. 165 ust. 2a ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, tj. w związku z odkupieniem wszystkich jednostek uczestnictwa Subfunduszu SIGMA Obligacji Plus w dniu 29 czerwca 2022 r. został on wykreślony ze statutu Funduszu i zakończył działalność.
Od 29 czerwca 2022 r. Fundusz składa się z jednego subfunduszu: Subfunduszu GAMMA.
Subfundusz nie posiada osobowości prawnej. Zarówno Fundusz, jak i Subfundusz zostały utworzone na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu GAMMA
Celem inwestycyjnym Subfunduszu jest wzrost wartości aktywów Subfunduszu w wyniku wzrostu wartości lokat dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego Subfunduszu. Podstawowym kryterium doboru lokat przez Subfundusz jest analiza fundamentalna oraz ocena trendów rynkowych. Podejmując decyzje o stopniu zaangażowania w poszczególne rodzaje lokat Subfundusz bierze pod uwagę także sytuację makroekonomiczną w kraju i na świecie.
Fundusz nie lokuje aktywów Subfunduszu w akcje oraz waluty. Fundusz może nabywać do portfela Subfunduszu obligacje zamienne na akcje, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku wykorzystania prawa do zamiany, Fundusz niezwłocznie podejmie działania zmierzające do zbycia objętych w ten sposób akcji, przy uwzględnieniu najlepiej pojętego interesu uczestników.
Fundusz przy dokonywaniu lokat na rzecz Subfunduszu stosuje ograniczenia inwestycyjne dla funduszu inwestycyjnego zamkniętego.
Subfundusz lokuje do 100% wartości swoich aktywów w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego oraz depozyty, przy czym udział dłużnych udział dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego oraz depozytów w aktywach netto Subfunduszu, z wyłączeniem papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji buy/sell back, sell/buy back, repo oraz reverse-repo, nie będzie niższy niż 70% wartości aktywów netto Subfunduszu.
Dłużne papiery wartościowe, których termin zapadalności wynosi co najmniej dwa lata stanowić będą nie mniej niż 10% wartości aktywów netto Subfunduszu. Całkowita wartość lokat Subfunduszu w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego emitowane przez przedsiębiorstwa nie będzie niższa od 20% wartości aktywów Subfunduszu, z wyłączeniem dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
Subfundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
Szczegóły stosowanych przez Subfundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Statucie GAMMA Parasol Biznes SFIO oraz prospekcie informacyjnym GAMMA Parasol Biznes SFIO.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu SIGMA Obligacji Plus (Subfundusz wykreślony ze statutu z dniem 29 czerwca 2022 r.)
Celem inwestycyjnym Subfunduszu jest wzrost wartości aktywów Subfunduszu w wyniku wzrostu wartości lokat dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego Subfunduszu.
Podstawowym kryterium doboru lokat portfela Subfunduszu jest dążenie do realizacji celu inwestycyjnego. W związku z tym zaangażowanie Subfunduszu w poszczególne kategorie lokat zależy od oceny perspektyw rynków finansowych, z uwzględnieniem analizy makroekonomicznej, analizy fundamentalnej, analizy portfelowej, analizy technicznej oraz analizy statystycznej.
Subfundusz lokuje do 100% wartości swoich aktywów w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego oraz depozyty, przy czym udział dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego oraz depozytów w aktywach netto Subfunduszu, z wyłączeniem papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji buy/sell back, sell/buy back, repo oraz reverse-repo, nie będzie mniejszy niż 60% wartości aktywów netto Subfunduszu. Dłużne papiery wartościowe, których termin zapadalności wynosi co najmniej dwa lata stanowić będą nie mniej niż 10% wartości aktywów netto Subfunduszu. Całkowita wartość lokat Subfunduszu w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego emitowane przez przedsiębiorstwa nie będzie niższa niż 20% i wyższa niż 50% wartości aktywów Subfunduszu, z wyłączeniem dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
Subfundusz może lokować do 15% wartości aktywów Subfunduszu w udziałowe papiery wartościowe, zwłaszcza akcje.
Subfundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
Szczegóły stosowanych przez Subfundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Statucie GAMMA Parasol Biznes SFIO oraz prospekcie informacyjnym GAMMA Parasol Biznes SFIO.
- PKO VC – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
PKO VC – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym z wydzielonymi subfunduszami, działającym na podstawie Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
PKO VC - fizan posiada osobowość prawną. Został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 1593 na podstawie postanowienia z dnia 15 czerwca 2018 r.
W skład Funduszu wchodzą dwa Subfundusze, które prowadzą swoją politykę inwestycyjną:
- Subfundusz Finansowy
- Subfundusz Strategiczny
Subfundusze nie posiadają osobowości prawnej. Fundusz PKO VC – fizan oraz wydzielony z niego Subfundusz Strategiczny zostały utworzone na czas nieograniczony. Planowany okres trwania Subfunduszu Finansowego wynosi 10 lat, z zastrzeżeniem że okres trwania Subfunduszu może zostać skrócony o 2 lata za uprzednią uchwałą Zgromadzenia Inwestorów w tym zakresie podjętą nie później niż do końca upływu trzeciego roku istnienia Funduszu, licząc od Dnia Rejestracji. Subfundusz Finansowy nie będzie mógł jednak być zlikwidowany, jeśli będzie jednym z dwóch Subfunduszy a jego likwidacji nie poprzedzi utworzenie nowego subfunduszu.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu Finansowego
Celem inwestycyjnym Subfunduszu Finansowego w ramach Podstawowego Portfela Inwestycyjnego jest osiągnięcie wzrostu Wartości Aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat.
Celem inwestycyjnym Subfunduszu Finansowego w ramach Portfela Aktywów Płynnych jest ochrona realnej Wartości Aktywów Funduszu.
Fundusz, z zastrzeżeniem ograniczeń inwestycyjnych określonych w Statucie i Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych, może lokować Aktywa Subfunduszu Finansowego w następujące kategorie lokat:
a) Papiery Wartościowe;
b) niebędące Papierami Wartościowymi Instrumenty Rynku Pieniężnego;
c) udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym w spółkach z siedzibą za granicą;
d) wierzytelności, w tym zbywalne wierzytelności wobec osób fizycznych;
e) depozyty w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych;
f) Waluty Obce;
g) jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, w tym jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
h) certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych, w tym certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
i) tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
j) Instrumenty Pochodne, w tym Niewystandaryzowane Instrumenty Pochodne.
Lokaty, o których mowa w ust. 1 lit. (a) do (d) oraz lit. (f), (h) do (j) mogą być przez Fundusz nabywane pod warunkiem, że są one zbywalne.
Fundusz będzie lokował co najmniej 80% (słownie: osiemdziesiąt procent) Wartości Aktywów Netto Subfunduszu Finansowego w aktywa inne niż:
a) papiery Wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez Fundusz z Aktywów Subfunduszu Finansowego;
b) Instrumenty Rynku Pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których akcje lub udziały wchodzą w skład Portfela Inwestycyjnego.
Wpływy z zakończonych inwestycji Podstawowego Portfela Inwestycyjnego Subfunduszu Finansowego mogą być reinwestowane w ramach Subfunduszu Finansowego przez okres 5 lat od Dnia Rejestracji, a po tej dacie zostaną zainwestowane w Portfel Aktywów Płynnych Subfunduszu Finansowego albo zgodnie z decyzją Zgromadzenia Inwestorów zostaną wypłacone.
Z zastrzeżeniem zdania drugiego, Aktywa Subfunduszu Finansowego mogą być inwestowane do 100% WAN Subfunduszu Finansowego w Spółki Portfelowe, w wysokości nieprzekraczającej łącznie, pośrednio lub bezpośrednio 50% udziału w kapitale zakładowym lub w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników danej Spółki Portfelowej lub ich odpowiedników w innych reżimach prawnych. Aktywa Subfunduszu Finansowego mogą być inwestowane do 20% WAN Subfunduszu Finansowego w Spółki Portfelowe w wysokości przekraczającej łącznie, pośrednio lub bezpośrednio 50% udziału w kapitale zakładowym lub w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników danej Spółki Portfelowej lub ich odpowiedników w innych reżimach prawnych.
Aktywa Subfunduszu Finansowego dzielą się na Podstawowy Portfel Inwestycyjny oraz Portfel Aktywów Płynnych.
Przedmiotem lokat Funduszu w ramach Podstawowego Portfela Inwestycyjnego mogą być:
a) Papiery Wartościowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. a) Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi niedopuszczone do obrotu na rynku regulowanym oraz niebędące przedmiotem publicznej oferty, z wyłączeniem Instrumentów Rynku Pieniężnego;
b) Papiery Wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
c) udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym w spółkach z siedzibą za granicą;
d) Instrumenty Rynku Pieniężnego lub dłużne Papiery Wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne, z wyłączeniem dłużnych Papierów Wartościowych, o których mowa w art. 28 lit. b Statutu;
e) wierzytelności, w tym zbywalne wierzytelności wobec osób fizycznych.
W ramach Portfela Aktywów Płynnych Subfunduszu Finansowego przedmiotem lokat Funduszu mogą być wyłącznie:
a) Instrumenty Rynku Pieniężnego inne niż wymienione w art. 27 ust. 1 lit d Statutu, pod warunkiem, że są zbywalne;
b) dłużne Papiery Wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne, których emitentem, gwarantem lub poręczycielem jest Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, państwa należące do OECD, ich banki centralne, Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), pod warunkiem, że są zbywalne;
c) Papiery Wartościowe emitowane przez podmioty z grupy kapitałowej Banku;
d) Waluty Obce;
e) depozyty w walucie polskiej i wymienialnych walutach innych państw, w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych;
f) jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych, w tym funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
g) tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą; oraz
h) Instrumenty Pochodne, w tym Niewystandaryzowane Instrumenty Pochodne.
Fundusz zobowiązany jest dostosować strukturę Podstawowego Portfela Inwestycyjnego oraz Portfela Aktywów Płynnych Subfunduszu Finansowego do wymagań określonych w Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych oraz w Statucie w terminie 36 (słownie: trzydziestu sześciu) miesięcy od dnia rejestracji Funduszu.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych oraz kryteriów doboru lokat określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Statucie Funduszu.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu Strategicznego
Celem inwestycyjnym Subfunduszu Strategicznego w ramach Podstawowego Portfela Inwestycyjnego jest osiągnięcie wzrostu Wartości Aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat.
Celem inwestycyjnym Subfunduszu Strategicznego w ramach Portfela Aktywów Płynnych jest ochrona realnej Wartości Aktywów Funduszu.
Fundusz, z zastrzeżeniem ograniczeń określonych w Statucie i Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych, może lokować Aktywa Subfunduszu Strategicznego w następujące kategorie lokat:
a) Papiery Wartościowe;
b) niebędące Papierami Wartościowymi Instrumenty Rynku Pieniężnego;
c) udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym spółkach z siedzibą za granicą;
d) wierzytelności, w tym zbywalne wierzytelności wobec osób fizycznych;
e) depozyty w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych;
f) Waluty Obce;
g) jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, w tym jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
h) certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych, w tym certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo
i) tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
j) Instrumenty Pochodne, w tym Niewystandaryzowane Instrumenty Pochodne.
Lokaty, o których mowa w ust. 1 lit. (a) do (d) oraz lit. (f), (h) do (j) mogą być przez Fundusz nabywane z Aktywów Subfunduszu Strategicznego pod warunkiem, że są one zbywalne.
Fundusz będzie lokował co najmniej 80% (słownie: osiemdziesiąt procent) Wartości Aktywów Netto Subfunduszu Strategicznego w aktywa inne niż:
a) Papiery Wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez Fundusz z Aktywów Subfunduszu Strategicznego;
b) Instrumenty Rynku Pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których akcje lub udziały wchodzą w skład Portfela Inwestycyjnego.
Wpływy z zakończonych inwestycji w Spółki Portfelowe Subfunduszu Strategicznego mogą być reinwestowane przez Subfundusz Strategiczny w Spółki Portfelowe lub inne podmioty, o ile postanowi tak Zgromadzenie Inwestorów w formie uchwały. W przypadku braku zgody na reinwestycje, środki pozostaną zainwestowane w Portfel Aktywów Płynnych albo zgodnie z decyzją Zgromadzenia Inwestorów zostaną wypłacone.
Z zastrzeżeniem zdania drugiego, Subfundusz Strategiczny inwestuje do 100% WAN Subfunduszu Strategicznego w Spółki Portfelowe, w wysokości nie przekraczającej łącznie, pośrednio lub bezpośrednio50% udziału w kapitale zakładowym lub w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników danej Spółki Portfelowej lub ich odpowiedników w innych reżimach prawnych. Aktywa Subfunduszu Strategicznego mogą być inwestowane do 20% WAN Subfunduszu Strategicznego w Spółki Portfelowe, w wysokości przekraczającej łącznie, pośrednio lub bezpośrednio 50% udziału w kapitale zakładowym lub w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników danej Spółki Portfelowej lub ich odpowiedników w innych reżimach prawnych.
Aktywa Subfunduszu Strategicznego dzielą się na Podstawowy Portfel Inwestycyjny oraz Portfel Aktywów Płynnych.
Przedmiotem lokat Funduszu w ramach Podstawowego Portfela Inwestycyjnego Subfunduszu Strategicznego mogą być:
a) Papiery Wartościowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. a) Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi niedopuszczone do obrotu na rynku regulowanym oraz niebędące przedmiotem publicznej oferty, z wyłączeniem Instrumentów Rynku Pieniężnego;
b) Papiery Wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
c) udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym w spółkach z siedzibą za granicą;
d) Instrumenty Rynku Pieniężnego lub dłużne Papiery Wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne, z wyłączeniem dłużnych Papierów Wartościowych, o których mowa w art. 42 lit. (b) Statutu;
e) wierzytelności, w tym zbywalne wierzytelności wobec osób fizycznych.
W ramach Portfela Aktywów Płynnych Subfunduszu Strategicznego przedmiotem lokat Funduszu mogą być wyłącznie:
a) Instrumenty Rynku Pieniężnego inne niż wymienione w art. 41 ust. 1 lit (d) Statutu, pod warunkiem, że są zbywalne;
b) dłużne Papiery Wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne, których emitentem, gwarantem lub poręczycielem jest Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, państwa należące do OECD, ich banki centralne, Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), pod warunkiem, że są zbywalne;
c) Papiery Wartościowe emitowane przez podmioty z grupy kapitałowej Banku;
d) Waluty Obce;
e) depozyty w walucie polskiej i wymienialnych walutach innych państw, w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych;
f) jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych, w tym funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
g) tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
h) Instrumenty Pochodne, w tym Niewystandaryzowane Instrumenty Pochodne.
Fundusz zobowiązany jest dostosować strukturę Podstawowego Portfela Inwestycyjnego oraz Portfela Aktywów Płynnych Subfunduszu Finansowego do wymagań określonych w Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych oraz w Statucie w terminie 36 (słownie: trzydziestu sześciu) miesięcy od dnia rejestracji Funduszu.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych oraz kryteriów doboru lokat określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Statucie Funduszu.
Celem i misją podatkową PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz zarządzanych przez nie Funduszy Inwestycyjnych („Spółka”) jest działanie w sposób odpowiedzialny i transparentny zgodnie ze Strategią Podatkową obowiązującą w Spółce.
W Spółce obowiązuje Strategia podatkowa zatwierdzona przez Zarząd Spółki. Jest ona spójna ze strategią podatkową PKO BP S.A. jako jednostką dominującą z Grupy Kapitałowej PKO BP S.A. Podlega ona regularnym przeglądom i jest dostosowana do zmian zachodzących w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym organizacji. Zawiera ona informację o stosowanych przez Spółkę procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie.
Spółka nie uczestniczyła w żadnej z dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.
Terminowo płacimy podatki w kwotach ustalonych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz adekwatnych do efektów prowadzonej działalności.
PKO TFI S.A. | |
Podatki centralne | 2022 rok |
podatek dochodowy od osób prawnych | 44 340 826,00 |
podatek dochodowy od osób fizycznych | 6 623 273,00 |
zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych | 679 264,00 |
podatek od towarów i usług | 1 909 334,00 |
Podatki lokalne | 2022 rok |
Pozostałe podatki i opłaty (opłata skarbowa) | 3 212,00 |
Według danych z zeznań podatkowych podatników o których mowa w art. 27b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych opublikowanych na stronie Ministerstwa Finansów za 2022 rok PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. uplasowało się na 175 pozycji pod względem wysokości podatku należnego wśród wymienionych 3 931 największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych tj. takich u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro (dane na dzień 1 sierpnia 2023 r.).
https://www.gov.pl/web/finanse/2022-bis
Fundusze realizujące funkcję płatnika zryczałtowanego podatku od osób fizycznych (w tym Gamma Parasol Biznes specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty) terminowo odprowadziły należne podatki oraz złożyły terminowo deklarację PIT 8AR za 2022 rok. Dodatkowo Fundusze posiadające status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (w tym Alfa specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty, Gamma Parasol Biznes specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty oraz PKO VC fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych) terminowo złożyły deklarację CIT-8 za 2022 rok.
Spółka wdrożyła Procedurę w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A.
oraz w zarządzanych przez nie Funduszach Inwestycyjnych i ich spółkach celowych. Spółka dokonuje okresowych przeglądów i aktualizacji przedmiotowej Procedury.
W latach 2020-2022 Spółka przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej następujące informacje w zakresie schematów podatkowych.
MDR-1 | MDR-2 | MDR-3 | MDR-4 | ||||||||
2020 | 2021 | 2022 | 2020 | 2021 | 2022 | 2020 | 2021 | 2022 | 2020 | 2021 | 2022 |
- | 1 | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 | 1 | - | 1 | - |
Złożone formularze MDR-1 (2022) i MDR-3 dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariusza z zastosowaniem zwolnienia przewidzianego art. 22 ust.4 updop.
Złożone w 2021 roku formularze MDR-1 i MDR-4 dotyczą podatku dochodowego w kwestii zastosowania w nowotworzonym produkcie preferencyjnej stawki podatku zgodnie z art. 19 ust.1 pkt 2 updop.
Złożony w 2020 roku formularz MDR-2 był informacją wstępną, dotyczącą wątpliwości związanych z zapisem w umowie z kontrahentem, gdzie po przeanalizowaniu dodatkowych materiałów składanie dalszych ustaleń nie było konieczne.
Wszystkie transakcje w 2022 roku z podmiotami powiązanymi kapitałowo zawierane były na warunkach istotnie nieodbiegających od warunków rynkowych.
Spółka posiada stosowną dokumentację zgodnie z wymogami prawa.
Lista transakcji Towarzystwa z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust.1 pkt.4 updop, których wartość przekracza w 2022 roku 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Towarzystwa (w 2022 roku 14.377,54 tys. PLN), w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczpospolitej Polskiej:
Jednostka powiązana* | Przychody | Koszty |
Podmiot A | 236 801,71 | - |
Podmiot B | 31 129,19 | - |
Podmiot C | 26 921,79 | - |
Podmiot D | - | 18 872,11 |
Dane w tys. PLN
*informacja objęta tajemnicą handlową
Transakcje PKO VC fizan z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust.1 pkt.4 updop, których wartość przekracza w 2022 roku 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego PKO VC fizan (w 2021 roku 191.751 tys. PLN) dotyczyły nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany:
Jednostka powiązana* | Łączna wartość nominalna obligacji |
Podmiot A | 20.000 |
Podmiot B | 112.500 |
Dane w tys. PLN
*informacja objęta tajemnicą handlową
Suma wszystkich transakcji PKO VC fizan z podmiotami powiązanymi za 2022 przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów, a pośród nich znajdowały się powyższe transakcje nabycia obligacji wyemitowanych przez podmiot powiązany oraz transakcje sprzedaży instrumentów finansowych, zakup usług zarządzania aktywami.
Gama Parasol Bizes sfio oraz Alfa sfio nie zawierały w 2022 roku transakcji, których wartość przekraczałaby 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego danego funduszu, zawieranych z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust.1 pkt.4 updop. Suma wszystkich transakcji Gama Parasol Bizes sfio z podmiotami powiązanymi za 2022 przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów, a pośród nich znajdowały się transakcje kupna instrumentów finansowych, zakup usług zarządzania aktywami
Fundusze objęte obowiązkiem raportowania nie zawierały transakcji, o których mowa powyżej z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczpospolitej Polskiej.
W 2022 roku Spółka nie podejmowała żadnych działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 updop. Działania takie nie są również planowane w kolejnych latach.
1. Ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art.14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 z późn.zm.) (“Ordynacja podatkowa”) oraz interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej
W 2022 roku Spółka nie występowała z wnioskiem o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art.14a § 1 Ordynacji podatkowej, a także nie występowała z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.
2. Wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz.1570 z późn.zm.) (“Ustawa o podatku od towarów i usług”)
Spółka nie składała w 2022 roku wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
3. Wiążącej informacji akcyzowej o której mowa w art. 7d ust.1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1542, z późn. zm.) (“Ustawa o podatku akcyzowym”)
Spółka nie składała w 2022 roku wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej o której mowa w art. 7d ust.1 ustawy o podatku akcyzowym.
W 2022 roku Spółka nie dokonywała rozliczeń z podmiotami posiadającymi siedzibę w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie przepisów updof oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a §10 Ordynacji Podatkowej.
Informacja o realizowanej strategii podatkowej w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz w zarządzanych przez nie funduszach inwestycyjnych („Spółka”) została zaprezentowana zgodnie z wymogami art. 27 c ust.1 w zw. z art. 27 b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz.1800) („updop”).
Podstawowym przedmiotem działania PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) zgodnie ze statutem jest:
- tworzenie funduszy inwestycyjnych,
- odpłatne zarządzanie funduszami inwestycyjnymi zgodnie z ich statutami i w interesie uczestników funduszy inwestycyjnych,
- reprezentowanie zarządzanych funduszy inwestycyjnych wobec osób trzecich zgodnie z zasadami reprezentacji Spółki oraz na zasadach określonych w statutach funduszy inwestycyjnych,
- odpłatne zarządzanie portfelami klientów, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych,
- pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych,
- pełnienie funkcji przedstawiciela funduszy zagranicznych.
Na dzień 31 grudnia 2021 roku Towarzystwo zarządzało następującymi 24 funduszami inwestycyjnymi, w tym 7 specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi, 2 funduszami inwestycyjnymi otwartymi i 15 funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi:
- PKO Parasolowy – fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Portfele Inwestycyjne - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Globalnej Makroekonomii – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Zabezpieczenia Emerytalnego - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Obligacji Skarbowych Plus - fundusz inwestycyjny otwarty
- PKO Globalnej Strategii – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Spółek Innowacyjnych Globalny - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Multi Strategia - fundusz inwestycyjny zamknięty
- Merkury – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Nieruchomości Komercyjnych - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Europa Wschód – Zachód - fundusz inwestycyjny zamknięty
- Neptun - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Globalnego Dochodu - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Absolutnej Stopy Zwrotu Europa Wschód – Zachód - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO VC - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Emerytura - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- GAMMA Parasol Biznes - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- ALFA - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
- GAMMA Negative Duration - fundusz inwestycyjny zamknięty
- mFundusz Konserwatywny - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
- PKO Energii Odnawialnej – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- Fundusz Własności Pracowniczej PKP - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
Za 2021 rok obowiązkiem publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej objęte były następujące fundusze inwestycyjne (dalej „Fundusze inwestycyjne objęte obowiązkiem raportowania”):
- Alfa – specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
ALFA SFIO jest specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Statutu Funduszu.
Podstawą działania Funduszu jest Statut Funduszu uchwalony Aktem Notarialnym w dniu 19 maja 2000 r. nr rep. A 5602/2000 z późniejszymi zmianami, zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego) w dniu 2 sierpnia 2000 roku, nr decyzji DFN1-409/18-14/00 z późniejszymi zmianami.
Fundusz został wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy w dniu 14 września 2000 roku pod numerem RFI 77. Z chwilą wpisania do rejestru Fundusz nabył osobowość prawną.
Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Funduszu
Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości Aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat Funduszu dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego, ale dołoży wszelkich starań do jego realizacji.
Z zastrzeżeniem art. 145 ust. 3-8 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Fundusz lokuje swoje Aktywa w następujące kategorie lokat:
1) dłużne papiery wartościowe,
2) waluty,
3) instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne,
4) instrumenty rynku pieniężnego,
pod warunkiem że są zbywalne.
W skład portfela inwestycyjnego Funduszu mogą wejść akcje lub innego rodzaju udziałowe papiery wartościowe, objęte w zamian za stanowiące przedmiot lokat Funduszu dłużne papiery wartościowe, które nie mogły zostać wykupione z przyczyn uzasadnionych sytuacją ekonomiczną ich emitenta. Fundusz podejmie działania zmierzające do zbycia objętych, w sposób o którym mowa w zdaniu poprzednim, akcji lub innego rodzaju udziałowych papierów wartościowych, przy uwzględnieniu najlepiej pojętego interesu Uczestników.
Fundusz stosuje ograniczenia inwestycyjne przewidziane przepisami prawa dla funduszu inwestycyjnego zamkniętego zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.
Fundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, pod warunkiem, że umowa ma na celu zapewnienie sprawnego zarządzania portfelem inwestycyjnym Funduszu lub ograniczenie ryzyka inwestycyjnego.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz w Statucie Funduszu.
- Gamma Parasol Biznes – specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
GAMMA Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty jest specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
Do dnia 27 lutego 2018 r. Fundusz działał pod nazwą KBC Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty.
GAMMA Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty posiada osobowość prawną. Fundusz został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny, Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 930 w dniu 6 grudnia 2013 r.
Fundusz składa się z następujących Subfunduszy:
- Subfundusz GAMMA;
- Subfundusz SIGMA Obligacji Plus (wykreślony ze Statutu w czerwcu 2022 r.).
Subfundusze nie posiadają osobowości prawnej. Zarówno Fundusz, jak i poszczególne Subfundusze zostały utworzone na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu GAMMA
Celem inwestycyjnym Subfunduszu jest wzrost wartości aktywów Subfunduszu w wyniku wzrostu wartości lokat dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego Subfunduszu. Podstawowym kryterium doboru lokat przez Subfundusz jest analiza fundamentalna oraz ocena trendów rynkowych. Podejmując decyzje o stopniu zaangażowania w poszczególne rodzaje lokat Subfundusz bierze pod uwagę także sytuację makroekonomiczną w kraju i na świecie.
Fundusz nie lokuje aktywów Subfunduszu w akcje oraz waluty. Fundusz może nabywać do portfela Subfunduszu obligacje zamienne na akcje, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku wykorzystania prawa do zamiany, Fundusz niezwłocznie podejmie działania zmierzające do zbycia objętych w ten sposób akcji, przy uwzględnieniu najlepiej pojętego interesu uczestników.
Fundusz przy dokonywaniu lokat na rzecz Subfunduszu stosuje ograniczenia inwestycyjne dla funduszu inwestycyjnego zamkniętego.
Subfundusz lokuje do 100% wartości swoich aktywów w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego oraz depozyty, przy czym udział dłużnych udział dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego oraz depozytów w aktywach netto Subfunduszu, z wyłączeniem papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji buy/sell back, sell/buy back, repo oraz reverse-repo, nie będzie niższy niż 70% wartości aktywów netto Subfunduszu.
Dłużne papiery wartościowe, których termin zapadalności wynosi co najmniej dwa lata stanowić będą nie mniej niż 10% wartości aktywów netto Subfunduszu. Całkowita wartość lokat Subfunduszu w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego emitowane przez przedsiębiorstwa nie będzie niższa od 20% wartości aktywów Subfunduszu, z wyłączeniem dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
Subfundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
Szczegóły stosowanych przez Subfundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Statucie GAMMA Parasol Biznes SFIO oraz prospekcie informacyjnym GAMMA Parasol Biznes SFIO.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu SIGMA Obligacji Plus
Celem inwestycyjnym Subfunduszu jest wzrost wartości aktywów Subfunduszu w wyniku wzrostu wartości lokat dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego Subfunduszu.
Podstawowym kryterium doboru lokat portfela Subfunduszu jest dążenie do realizacji celu inwestycyjnego. W związku z tym zaangażowanie Subfunduszu w poszczególne kategorie lokat zależy od oceny perspektyw rynków finansowych, z uwzględnieniem analizy makroekonomicznej, analizy fundamentalnej, analizy portfelowej, analizy technicznej oraz analizy statystycznej.
Subfundusz lokuje do 100% wartości swoich aktywów w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego oraz depozyty, przy czym udział dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego oraz depozytów w aktywach netto Subfunduszu, z wyłączeniem papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji buy/sell back, sell/buy back, repo oraz reverse-repo, nie będzie mniejszy niż 60% wartości aktywów netto Subfunduszu. Dłużne papiery wartościowe, których termin zapadalności wynosi co najmniej dwa lata stanowić będą nie mniej niż 10% wartości aktywów netto Subfunduszu. Całkowita wartość lokat Subfunduszu w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego emitowane przez przedsiębiorstwa nie będzie niższa niż 20% i wyższa niż 50% wartości aktywów Subfunduszu, z wyłączeniem dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
Subfundusz może lokować do 15% wartości aktywów Subfunduszu w udziałowe papiery wartościowe, zwłaszcza akcje.
Subfundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
Szczegóły stosowanych przez Subfundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Statucie GAMMA Parasol Biznes SFIO oraz prospekcie informacyjnym GAMMA Parasol Biznes SFIO.
Celem i misją podatkową PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz zarządzanych przez nie Funduszy Inwestycyjnych („Spółka”) jest działanie w sposób odpowiedzialny i transparentny zgodnie ze Strategią Podatkową obowiązującą w Spółce.
W Spółce obowiązuje Strategia podatkowa zatwierdzona przez Zarząd Spółki. Jest ona spójna ze strategią podatkową PKO BP S.A. jako jednostką dominującą z Grupy Kapitałowej PKO BP S.A. Podlega ona regularnym przeglądom i jest dostosowana do zmian zachodzących w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym organizacji. Zawiera ona informację o stosowanych przez Spółkę procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie.
Spółka nie uczestniczyła w żadnej z dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.
Terminowo płacimy podatki w kwotach ustalonych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz adekwatnych do efektów prowadzonej działalności.
PKO TFI S.A. | ||
Podatki centralne | 2021 rok | |
Wartości z uwzględnieniem zwrotu podatku za lata ubiegłe | Wartości bez uwzględnienia zwrotu podatku za lata ubiegłe | |
podatek dochodowy od osób prawnych | 50 792 556,00 | 50 813 037,00 |
podatek dochodowy od osób fizycznych | 5 382 999,00 | 5 384 032,00 |
zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych | 25 300,00 | 25 300,00 |
zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych | 556 284,00 | 556 284,00 |
podatek od towarów i usług | 1 645 443,00 | 1 645 454,00 |
Podatki lokalne | 2021 rok | |
Pozostałe podatki i opłaty (opłata skarbowa) | 8 768,00 |
8 768,00 |
Według danych z zeznań podatkowych podatników o których mowa w art. 27b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych opublikowanych na stronie Ministerstwa Finansów za 2021 rok PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. uplasowało się na 108 pozycji pod względem wysokości podatku należnego wśród wymienionych 3 303 największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych tj. takich u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro (dane na dzień 1 września 2022 r.).
https://www.gov.pl/web/finanse/2021-bis
Fundusze realizujące funkcję płatnika zryczałtowanego podatku od osób fizycznych (w tym Gamma Parasol Biznes specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty oraz Alfa specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty) terminowo odprowadziły należne podatki oraz złożyły terminowo deklarację PIT 8AR za 2021 rok. Dodatkowo Fundusze posiadające status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (w tym Alfa specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty oraz Gamma Parasol Biznes specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty) terminowo złożyły deklarację CIT-8 za 2021 rok.
Spółka wdrożyła Procedurę w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A.
oraz w zarządzanych przez nie Funduszach Inwestycyjnych i ich spółkach celowych. Spółka dokonuje okresowych przeglądów i aktualizacji przedmiotowej Procedury.
W latach 2019-2021 Spółka przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej następujące informacje w zakresie schematów podatkowych.
MDR-1 | MDR-2 | MDR-3 | MDR-4 | ||||||||
2019 | 2020 | 2021 | 2019 | 2020 | 2021 | 2019 | 2020 | 2021 | 2019 | 2020 | 2021 |
1 | - | 1 | - | 1 | - | - | 1 | 1 | - | - | 1 |
Złożone formularze MDR-1 (2019) i MDR-3 (2020 i 2021) dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariusza z zastosowaniem zwolnienia przewidzianego art. 22 ust.4 updop.
Złożone w 2021 roku formularze MDR-1 i MDR-4 dotyczą podatku dochodowego w kwestii zastosowania w nowotworzonym produkcie preferencyjnej stawki podatku zgodnie z art. 19 ust.1 pkt 2 updop.
Złożony w 2020 roku formularz MDR-2 był informacją wstępną, dotyczącą wątpliwości związanych z zapisem w umowie z kontrahentem, gdzie po przeanalizowaniu dodatkowych materiałów składanie dalszych ustaleń nie było konieczne.
Wszystkie transakcje w 2021 roku z podmiotami powiązanymi kapitałowo zawierane były na warunkach istotnie nieodbiegających od warunków rynkowych.
Spółka posiada stosowną dokumentację zgodnie z wymogami prawa.
Lista transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust.1 pkt.4 updop, których wartość przekracza w 2021 roku 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Towarzystwa (w 2021 roku 13.799,84 tys. PLN), w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczpospolitej Polskiej :
Jednostka powiązana* | Przychody | Koszty |
Podmiot A | 282 664,37 | - |
Podmiot B | 30 613,61 | - |
Podmiot C | 26 215,06 | - |
Podmiot D | - | 22 826,07 |
Dane w tys. PLN
*informacja objęta tajemnicą handlową
Fundusze objęte obowiązkiem raportowania nie zawierały transakcji, o których mowa powyżej.
W 2021 roku Spółka nie podejmowała żadnych działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 updop. Działania takie nie są również planowane w kolejnych latach.
- Ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art.14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 z późn.zm.) (“Ordynacja podatkowa”) oraz interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej
W 2021 roku Spółka nie występowała z wnioskiem o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art.14a § 1 Ordynacji podatkowej. Natomiast w 2021 roku Spółka występowała z wnioskami o interpretację przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej. Na ich podstawie w 2021 roku Spółka uzyskała następujące interpretacje przepisów prawa podatkowego:
- Interpretacja indywidualna 0114-KDIP3-1.4011.500.2020.3.MK1
Data wniosku: 06.08.2020
Data wydania: 17.11.2020
Data zmiany interpretacji indywidualnej: 19.03.2021
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu jednorazowej wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK
- Interpretacja indywidualna 0114-KDIP3-1.4011.118.2021.1.MG
Data wniosku: 27.01.2021
Data wydania: 28.04.2021
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika oraz obowiązków informacyjnych związanych z wypłatą środków pieniężnych zgromadzonych przez jednego z małżonków w Pracowniczym Programie Emerytalnym na rzecz małżonka w wyniku realizacji zlecenia odkupienia jednostek uczestnictwa zapisanych w rejestrze uczestnika Pracowniczego Programu Emerytalnego
- Interpretacja indywidualna 0113-KDIPT2-3.4011.327.2021.1.MS
Data wniosku: 16.03.2021
Data wydania: 18.05.2021
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika
- Interpretacja indywidualna 0114-KDIP3-1.4011.122.2021.1.MG
Data wniosku: 08.02.2021
Data wydania: 04.05.2021
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika oraz obowiązków informacyjnych związanych z wypłatą środków pieniężnych zgromadzonych przez jednego z małżonków w Pracowniczym Programie Emerytalnym na rzecz małżonka w wyniku realizacji zlecenia odkupienia jednostek uczestnictwa zarejestrowanych odpowiednio na IKE lub IKZE oszczędzającego
- Wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz.685 z późn.zm.) (“Ustawa o podatku od towarów I usług”)
Spółka nie składała w 2021 roku wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
- Wiążącej informacji akcyzowej o której mowa w art. 7d ust.1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatki akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 722, z późn. zm.) (“Ustawa o podatki akcyzowym”)
Spółka nie składała w 2021 roku wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej o której mowa w art. 7d ust.1 ustawy o podatki akcyzowym.
W 2021 roku Spółka nie dokonywała rozliczeń z podmiotami posiadającymi siedzibę w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie przepisów updof oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a §10 Ordynacji Podatkowej.
Informacja o realizowanej strategii podatkowej w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz w zarządzanych przez nie funduszach inwestycyjnych („Spółka”) za rok podatkowy 2020 została zaprezentowana zgodnie z wymogami art. 27 c ust.1 w zw. z art. 27 b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz.1800) („updop”).
Podstawowym przedmiotem działania PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) zgodnie ze statutem jest:
- tworzenie funduszy inwestycyjnych,
- odpłatne zarządzanie funduszami inwestycyjnymi zgodnie z ich statutami i w interesie uczestników funduszy inwestycyjnych,
- reprezentowanie zarządzanych funduszy inwestycyjnych wobec osób trzecich zgodnie z zasadami reprezentacji Spółki oraz na zasadach określonych w statutach funduszy inwestycyjnych,
- odpłatne zarządzanie portfelami klientów, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych,
- pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych,
- pełnienie funkcji przedstawiciela funduszy zagranicznych.
Na dzień 31 grudnia 2020 roku Towarzystwo zarządzało następującymi 23 funduszami inwestycyjnymi, w tym 7 specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi, 2 funduszem inwestycyjnym otwartym i 14 funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi:
- PKO Parasolowy – fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Portfele Inwestycyjne - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Globalnej Makroekonomii – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Zabezpieczenia Emerytalnego - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Obligacji Skarbowych Plus - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
- PKO Globalnej Strategii – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Spółek Innowacyjnych Globalny - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Multi Strategia - fundusz inwestycyjny zamknięty
- Merkury – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Nieruchomości Komercyjnych - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Europa Wschód – Zachód - fundusz inwestycyjny zamknięty
- Neptun - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
- PKO Globalnego Dochodu - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO Absolutnej Stopy Zwrotu Europa Wschód – Zachód - fundusz inwestycyjny zamknięty
- PKO VC - fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych z wydzielonymi subfunduszami
- PKO Emerytura - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- GAMMA Parasol - fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- GAMMA Parasol Biznes - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty z wydzielonymi subfunduszami
- ALFA - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
- GAMMA Negative Duration - fundusz inwestycyjny zamknięty
- mFundusz Konserwatywny - specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
Za 2020 rok obowiązkiem publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej objęte były następujące fundusze inwestycyjne (dalej „Fundusze inwestycyjne objęte obowiązkiem raportowania”):
- PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
Zezwolenie na utworzenie PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 29 stycznia 2014 r. (sygn. DFI/II/4034/129/14/U/13/14/13-13/AG).
PKO Strategii Obligacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty posiada osobowość prawną. Został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 960 w dniu 18 marca 2014 r. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat Funduszu oraz osiąganie przychodów z lokat netto Funduszu. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego, o którym mowa w zdaniu pierwszym.
Realizacja celu inwestycyjnego Funduszu następuje z wykorzystaniem polityki inwestycyjnej aktywnej alokacji w ramach przewidzianych w Statucie klas aktywów, która zakłada dążenie do osiągania dodatnich stóp zwrotu niezależnie od bieżącej koniunktury na rynkach finansowych.
Fundusz, z zastrzeżeniem ograniczeń określonych w Statucie oraz w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, może lokować swoje aktywa wyłącznie w:
a) dłużne papiery wartościowe;
b) instrumenty rynku pieniężnego;
c) jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo, oraz tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
d) wierzytelności, z wyjątkiem wierzytelności wobec osób fizycznych;
e) waluty obce;
f) instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne;
g) depozyty w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych.
Lokaty, o których mowa w lit. a)-b) i d)-f) powyżej, oraz certyfikaty inwestycyjne, o których mowa w lit. c) powyżej, mogą być przez Fundusz nabywane pod warunkiem, że są one zbywalne.
Fundusz może lokować swoje aktywa na rynkach międzynarodowych mając na uwadze cel inwestycyjny Funduszu oraz osiągnięcie geograficznej dywersyfikacji lokat Funduszu. Polityka inwestycyjna Funduszu obejmuje w szczególności rynki krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, OECD oraz rynki państw rozwijających się (rynki wschodzące). Fundusz nie może lokować swoich aktywów w akcje. Fundusz może lokować swoje aktywa w obligacje zamienne na akcje, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku skorzystania z prawa do zamiany, Fundusz niezwłocznie podejmie działania zmierzające do zbycia objętych w ten sposób akcji, z uwzględnieniem interesu Uczestników.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz w statucie Funduszu.
- PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty
PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
Zezwolenie na utworzenie Funduszu PKO Strategii Dłużnych udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 18 listopada 2011 r. (sygn. DFL/V/4034/57/40/10/11/U/13/9-1/JG).
Do 30 września 2016 r. Fundusz działał pod nazwą PKO Obligacji Korporacyjnych – fundusz inwestycyjny zamknięty. Od 1 października 2016 r. fundusz działa pod nazwą PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty.
PKO Strategii Dłużnych – fundusz inwestycyjny zamknięty posiada osobowość prawną. Został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny, Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 729 w dniu 10 kwietnia 2012 r. Fundusz został utworzony na czas nieokreślony.
Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat Funduszu oraz osiąganie przychodów z lokat netto Funduszu. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego, o którym mowa w zdaniu pierwszym.
Fundusz, z zastrzeżeniem ograniczeń określonych w statucie Funduszu oraz w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, może lokować swoje aktywa wyłącznie w:
a) dłużne papiery wartościowe;
b) instrumenty rynku pieniężnego;
c) jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo, oraz tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
d) wierzytelności, z wyjątkiem wierzytelności wobec osób fizycznych;
e) waluty obce;
f) instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne;
g) depozyty w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych.
Lokaty, o których mowa w lit. a)-b) i d)-f) powyżej, oraz certyfikaty inwestycyjne, o których mowa w lit. c) powyżej, mogą być przez Fundusz nabywane pod warunkiem, że są one zbywalne.
Fundusz może lokować swoje Aktywa na rynkach międzynarodowych mając na uwadze cel inwestycyjny Funduszu oraz osiągnięcie geograficznej dywersyfikacji lokat Funduszu. Polityka inwestycyjna Funduszu obejmuje w szczególności rynki krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, OECD oraz rynki państw rozwijających się (rynki wschodzące).
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz w Statucie Funduszu.
- PKO VC – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych
PKO VC – fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym z wydzielonymi subfunduszami, działającym na podstawie Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
PKO VC - fizan posiada osobowość prawną. Został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 1593 na podstawie postanowienia z dnia 15 czerwca 2018 r.
W skład Funduszu wchodzą dwa Subfundusze, które prowadzą swoją politykę inwestycyjną:
- Subfundusz Finansowy
- Subfundusz Strategiczny
Subfundusze nie posiadają osobowości prawnej. Fundusz PKO VC – fizan oraz wydzielony z niego Subfundusz Strategiczny zostały utworzone na czas nieograniczony. Planowany okres trwania Subfunduszu Finansowego wynosi 10 lat, z zastrzeżeniem że okres trwania Subfunduszu może zostać skrócony o 2 lata za uprzednią uchwałą Zgromadzenia Inwestorów w tym zakresie podjętą nie później niż do końca upływu trzeciego roku istnienia Funduszu, licząc od Dnia Rejestracji. Subfundusz Finansowy nie będzie mógł jednak być zlikwidowany, jeśli będzie jednym z dwóch Subfunduszy a jego likwidacji nie poprzedzi utworzenie nowego subfunduszu.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu Finansowego
Celem inwestycyjnym Subfunduszu Finansowego w ramach Podstawowego Portfela Inwestycyjnego jest osiągnięcie wzrostu Wartości Aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat.
Celem inwestycyjnym Subfunduszu Finansowego w ramach Portfela Aktywów Płynnych jest ochrona realnej Wartości Aktywów Funduszu.
Fundusz, z zastrzeżeniem ograniczeń inwestycyjnych określonych w Statucie i Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych, może lokować Aktywa Subfunduszu Finansowego w następujące kategorie lokat:
a) Papiery Wartościowe;
b) niebędące Papierami Wartościowymi Instrumenty Rynku Pieniężnego;
c) udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym w spółkach z siedzibą za granicą;
d) wierzytelności, w tym zbywalne wierzytelności wobec osób fizycznych;
e) depozyty w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych;
f) Waluty Obce;
g) jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, w tym jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
h) certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych, w tym certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
i) tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
j) Instrumenty Pochodne, w tym Niewystandaryzowane Instrumenty Pochodne.
Lokaty, o których mowa w ust. 1 lit. (a) do (d) oraz lit. (f), (h) do (j) mogą być przez Fundusz nabywane pod warunkiem, że są one zbywalne.
Fundusz będzie lokował co najmniej 80% (słownie: osiemdziesiąt procent) Wartości Aktywów Netto Subfunduszu Finansowego w aktywa inne niż:
a) papiery Wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez Fundusz z Aktywów Subfunduszu Finansowego;
b) Instrumenty Rynku Pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których akcje lub udziały wchodzą w skład Portfela Inwestycyjnego.
Wpływy z zakończonych inwestycji Podstawowego Portfela Inwestycyjnego Subfunduszu Finansowego mogą być reinwestowane w ramach Subfunduszu Finansowego przez okres 5 lat od Dnia Rejestracji, a po tej dacie zostaną zainwestowane w Portfel Aktywów Płynnych Subfunduszu Finansowego albo zgodnie z decyzją Zgromadzenia Inwestorów zostaną wypłacone.
Z zastrzeżeniem zdania drugiego, Aktywa Subfunduszu Finansowego mogą być inwestowane do 100% WAN Subfunduszu Finansowego w Spółki Portfelowe, w wysokości nieprzekraczającej łącznie, pośrednio lub bezpośrednio 50% udziału w kapitale zakładowym lub w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników danej Spółki Portfelowej lub ich odpowiedników w innych reżimach prawnych. Aktywa Subfunduszu Finansowego mogą być inwestowane do 20% WAN Subfunduszu Finansowego w Spółki Portfelowe w wysokości przekraczającej łącznie, pośrednio lub bezpośrednio 50% udziału w kapitale zakładowym lub w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników danej Spółki Portfelowej lub ich odpowiedników w innych reżimach prawnych.
Aktywa Subfunduszu Finansowego dzielą się na Podstawowy Portfel Inwestycyjny oraz Portfel Aktywów Płynnych.
Przedmiotem lokat Funduszu w ramach Podstawowego Portfela Inwestycyjnego mogą być:
a) Papiery Wartościowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. a) Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi niedopuszczone do obrotu na rynku regulowanym oraz niebędące przedmiotem publicznej oferty, z wyłączeniem Instrumentów Rynku Pieniężnego;
b) Papiery Wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
c) udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym w spółkach z siedzibą za granicą;
d) Instrumenty Rynku Pieniężnego lub dłużne Papiery Wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne, z wyłączeniem dłużnych Papierów Wartościowych, o których mowa w art. 28 lit. b Statutu;
e) wierzytelności, w tym zbywalne wierzytelności wobec osób fizycznych.
W ramach Portfela Aktywów Płynnych Subfunduszu Finansowego przedmiotem lokat Funduszu mogą być wyłącznie:
a) Instrumenty Rynku Pieniężnego inne niż wymienione w art. 27 ust. 1 lit d Statutu, pod warunkiem, że są zbywalne;
b) dłużne Papiery Wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne, których emitentem, gwarantem lub poręczycielem jest Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, państwa należące do OECD, ich banki centralne, Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), pod warunkiem, że są zbywalne;
c) Papiery Wartościowe emitowane przez podmioty z grupy kapitałowej Banku;
d) Waluty Obce;
e) depozyty w walucie polskiej i wymienialnych walutach innych państw, w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych;
f) jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych, w tym funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
g) tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą; oraz
h) Instrumenty Pochodne, w tym Niewystandaryzowane Instrumenty Pochodne.
Fundusz zobowiązany jest dostosować strukturę Podstawowego Portfela Inwestycyjnego oraz Portfela Aktywów Płynnych Subfunduszu Finansowego do wymagań określonych w Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych oraz w Statucie w terminie 36 (słownie: trzydziestu sześciu) miesięcy od dnia rejestracji Funduszu.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych oraz kryteriów doboru lokat określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Statucie Funduszu.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu Strategicznego
Celem inwestycyjnym Subfunduszu Strategicznego w ramach Podstawowego Portfela Inwestycyjnego jest osiągnięcie wzrostu Wartości Aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat.
Celem inwestycyjnym Subfunduszu Strategicznego w ramach Portfela Aktywów Płynnych jest ochrona realnej Wartości Aktywów Funduszu.
Fundusz, z zastrzeżeniem ograniczeń określonych w Statucie i Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych, może lokować Aktywa Subfunduszu Strategicznego w następujące kategorie lokat:
a) Papiery Wartościowe;
b) niebędące Papierami Wartościowymi Instrumenty Rynku Pieniężnego;
c) udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym spółkach z siedzibą za granicą;
d) wierzytelności, w tym zbywalne wierzytelności wobec osób fizycznych;
e) depozyty w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych;
f) Waluty Obce;
g) jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, w tym jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
h) certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych, w tym certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo
i) tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
j) Instrumenty Pochodne, w tym Niewystandaryzowane Instrumenty Pochodne.
Lokaty, o których mowa w ust. 1 lit. (a) do (d) oraz lit. (f), (h) do (j) mogą być przez Fundusz nabywane z Aktywów Subfunduszu Strategicznego pod warunkiem, że są one zbywalne.
Fundusz będzie lokował co najmniej 80% (słownie: osiemdziesiąt procent) Wartości Aktywów Netto Subfunduszu Strategicznego w aktywa inne niż:
a) Papiery Wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez Fundusz z Aktywów Subfunduszu Strategicznego;
b) Instrumenty Rynku Pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których akcje lub udziały wchodzą w skład Portfela Inwestycyjnego.
Wpływy z zakończonych inwestycji w Spółki Portfelowe Subfunduszu Strategicznego mogą być reinwestowane przez Subfundusz Strategiczny w Spółki Portfelowe lub inne podmioty, o ile postanowi tak Zgromadzenie Inwestorów w formie uchwały. W przypadku braku zgody na reinwestycje, środki pozostaną zainwestowane w Portfel Aktywów Płynnych albo zgodnie z decyzją Zgromadzenia Inwestorów zostaną wypłacone.
Z zastrzeżeniem zdania drugiego, Subfundusz Strategiczny inwestuje do 100% WAN Subfunduszu Strategicznego w Spółki Portfelowe, w wysokości nie przekraczającej łącznie, pośrednio lub bezpośrednio50% udziału w kapitale zakładowym lub w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników danej Spółki Portfelowej lub ich odpowiedników w innych reżimach prawnych. Aktywa Subfunduszu Strategicznego mogą być inwestowane do 20% WAN Subfunduszu Strategicznego w Spółki Portfelowe, w wysokości przekraczającej łącznie, pośrednio lub bezpośrednio 50% udziału w kapitale zakładowym lub w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników danej Spółki Portfelowej lub ich odpowiedników w innych reżimach prawnych.
Aktywa Subfunduszu Strategicznego dzielą się na Podstawowy Portfel Inwestycyjny oraz Portfel Aktywów Płynnych.
Przedmiotem lokat Funduszu w ramach Podstawowego Portfela Inwestycyjnego Subfunduszu Strategicznego mogą być:
a) Papiery Wartościowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. a) Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi niedopuszczone do obrotu na rynku regulowanym oraz niebędące przedmiotem publicznej oferty, z wyłączeniem Instrumentów Rynku Pieniężnego;
b) Papiery Wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym;
c) udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym w spółkach z siedzibą za granicą;
d) Instrumenty Rynku Pieniężnego lub dłużne Papiery Wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne, z wyłączeniem dłużnych Papierów Wartościowych, o których mowa w art. 42 lit. (b) Statutu;
e) wierzytelności, w tym zbywalne wierzytelności wobec osób fizycznych.
W ramach Portfela Aktywów Płynnych Subfunduszu Strategicznego przedmiotem lokat Funduszu mogą być wyłącznie:
a) Instrumenty Rynku Pieniężnego inne niż wymienione w art. 41 ust. 1 lit (d) Statutu, pod warunkiem, że są zbywalne;
b) dłużne Papiery Wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne, których emitentem, gwarantem lub poręczycielem jest Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, państwa należące do OECD, ich banki centralne, Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), pod warunkiem, że są zbywalne;
c) Papiery Wartościowe emitowane przez podmioty z grupy kapitałowej Banku;
d) Waluty Obce;
e) depozyty w walucie polskiej i wymienialnych walutach innych państw, w bankach krajowych, bankach zagranicznych lub instytucjach kredytowych;
f) jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych, w tym funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo;
g) tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą;
h) Instrumenty Pochodne, w tym Niewystandaryzowane Instrumenty Pochodne.
Fundusz zobowiązany jest dostosować strukturę Podstawowego Portfela Inwestycyjnego oraz Portfela Aktywów Płynnych Subfunduszu Finansowego do wymagań określonych w Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych oraz w Statucie w terminie 36 (słownie: trzydziestu sześciu) miesięcy od dnia rejestracji Funduszu.
Szczegóły stosowanych przez Fundusz ograniczeń inwestycyjnych oraz kryteriów doboru lokat określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Statucie Funduszu.
- Gamma Parasol Biznes – specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty
GAMMA Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty jest specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz statutu Funduszu.
Do dnia 27 lutego 2018 r. Fundusz działał pod nazwą KBC Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty.
GAMMA Parasol BIZNES Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty posiada osobowość prawną. Fundusz został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny, Rodzinny i Rejestrowy pod numerem RFI 930 w dniu 6 grudnia 2013 r.
Fundusz składa się z następujących Subfunduszy:
- Subfundusz GAMMA;
- Subfundusz SIGMA Obligacji Plus.
Subfundusze nie posiadają osobowości prawnej. Zarówno Fundusz, jak i poszczególne Subfundusze zostały utworzone na czas nieokreślony.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu GAMMA
Celem inwestycyjnym Subfunduszu jest wzrost wartości aktywów Subfunduszu w wyniku wzrostu wartości lokat dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego Subfunduszu. Podstawowym kryterium doboru lokat przez Subfundusz jest analiza fundamentalna oraz ocena trendów rynkowych. Podejmując decyzje o stopniu zaangażowania w poszczególne rodzaje lokat Subfundusz bierze pod uwagę także sytuację makroekonomiczną w kraju i na świecie.
Fundusz nie lokuje aktywów Subfunduszu w akcje oraz waluty. Fundusz może nabywać do portfela Subfunduszu obligacje zamienne na akcje, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku wykorzystania prawa do zamiany, Fundusz niezwłocznie podejmie działania zmierzające do zbycia objętych w ten sposób akcji, przy uwzględnieniu najlepiej pojętego interesu uczestników.
Subfundusz lokuje do 100% wartości swoich aktywów w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego oraz depozyty, przy czym udział dłużnych udział dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego oraz depozytów w aktywach netto Subfunduszu, z wyłączeniem papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji buy/sell back, sell/buy back, repo oraz reverse-repo, nie będzie niższy niż 70% wartości aktywów netto Subfunduszu.
Dłużne papiery wartościowe, których termin zapadalności wynosi co najmniej dwa lata stanowić będą nie mniej niż 10% wartości aktywów netto Subfunduszu. Całkowita wartość lokat Subfunduszu w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego emitowane przez przedsiębiorstwa nie będzie niższa od 20% wartości aktywów Subfunduszu, z wyłączeniem dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
Subfundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
Szczegóły stosowanych przez Subfundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Statucie GAMMA Parasol Biznes SFIO oraz prospekcie informacyjnym GAMMA Parasol Biznes SFIO.
Opis celu inwestycyjnego, specjalizacji i stosowanych ograniczeń inwestycyjnych Subfunduszu SIGMA Obligacji Plus
Celem inwestycyjnym Subfunduszu jest wzrost wartości aktywów Subfunduszu w wyniku wzrostu wartości lokat dokonywanych w papiery wartościowe i inne prawa majątkowe. Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celu inwestycyjnego Subfunduszu.
Podstawowym kryterium doboru lokat portfela Subfunduszu jest dążenie do realizacji celu inwestycyjnego. W związku z tym zaangażowanie Subfunduszu w poszczególne kategorie lokat zależy od oceny perspektyw rynków finansowych, z uwzględnieniem analizy makroekonomicznej, analizy fundamentalnej, analizy portfelowej, analizy technicznej oraz analizy statystycznej.
Subfundusz lokuje do 100% wartości swoich aktywów w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego oraz depozyty, przy czym udział dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego oraz depozytów w aktywach netto Subfunduszu, z wyłączeniem papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji buy/sell back, sell/buy back, repo oraz reverse-repo, nie będzie mniejszy niż 60% wartości aktywów netto Subfunduszu. Dłużne papiery wartościowe, których termin zapadalności wynosi co najmniej dwa lata stanowić będą nie mniej niż 10% wartości aktywów netto Subfunduszu. Całkowita wartość lokat Subfunduszu w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego emitowane przez przedsiębiorstwa nie będzie niższa niż 20% i wyższa niż 50% wartości aktywów Subfunduszu, z wyłączeniem dłużnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
Subfundusz może lokować do 15% wartości aktywów Subfunduszu w udziałowe papiery wartościowe, zwłaszcza akcje.
Subfundusz może zawierać umowy mające za przedmiot instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
Szczegóły stosowanych przez Subfundusz ograniczeń inwestycyjnych określone są w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, Statucie GAMMA Parasol Biznes SFIO oraz prospekcie informacyjnym GAMMA Parasol Biznes SFIO.
Celem i misją podatkową PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz zarządzanych przez nie Funduszy Inwestycyjnych („Spółka”) jest działanie w sposób odpowiedzialny i transparentny zgodnie ze Strategią Podatkową obowiązującą w Spółce.
W Spółce obowiązuje Strategia podatkowa zatwierdzona przez Zarząd Spółki. Jest ona spójna ze strategią podatkową PKO BP S.A. jako jednostką dominującą z Grupy Kapitałowej PKO BP S.A. Podlega ona regularnym przeglądom i jest dostosowana do zmian zachodzących w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym organizacji. Zawiera ona informację o stosowanych przez Spółkę procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego I zapewniających ich prawidłowe wykonanie
Spółka nie uczestniczyła w żadnej z dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.
Terminowo płacimy podatki w kwotach ustalonych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz adekwatnych do efektów prowadzonej działalności.
PKO TFI S.A. | |
Podatki centralne | 2020 rok |
podatek dochodowy od osób prawnych | 45 154 272,00 |
podatek dochodowy od osób fizycznych | 6 191 265,00 |
zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych | 27 717,00 |
zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych | 552 323,00 |
podatek od towarów i usług | 1 754 502,00 |
Podatki lokalne | 2020 rok |
Pozostałe podatki i opłaty (opłata skarbowa) | 5 177,00 |
Według danych z zeznań podatkowych podatników o których mowa w art. 27b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2343, ze zm.) oraz w ustawie z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. poz. 2369) opublikowanych na stronie Ministerstwa Finansów za 2020 rok PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. uplasowało się na 88 pozycji pod względem wysokości podatku należnego wśród wymienionych 2 610 największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych tj. takich u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro.
https://www.gov.pl/web/finanse/2020-indyidualne-dane-podatnikow-CIT
Fundusze realizujące funkcję płatnika zryczałtowanego podatku od osób fizycznych terminowo odprowadziły należne podatki oraz złożyły terminowo deklarację PIT 8AR za 2020 rok. Dodatkowo Fundusze posiadające status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych terminowo złożyły deklarację CIT-8 za 2020 rok.
Spółka wdrożyła Procedurę w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz w zarządzanych przez nie Funduszach Inwestycyjnych i ich spółkach celowych. Spółka dokonuje okresowych przeglądów i aktualizacji przedmiotowej Procedury.
W latach 2019-2020 Spółka przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej następujące informacje w zakresie schematów podatkowych.
MDR-1 | MDR-2 | MDR-3 | MDR-4 | ||||
2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 |
1 | - | - | 1 | - | 1 | - | - |
Złożone formularze MDR-1 i MDR-3 dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariusza z zastosowaniem zwolnienia przewidzianego art. 22 ust.4 updop.
Złożony MDR-2 był informacją wstępną, dotyczącą wątpliwości związanych z zapisem w umowie z kontrahentem, gdzie po przeanalizowaniu dodatkowych materiałów składanie dalszych ustaleń nie było konieczne.
Wszystkie transakcje w 2020 roku z podmiotami powiązanymi kapitałowo zawierane były na warunkach istotnie nieodbiegających od warunków rynkowych.
Spółka posiada stosowną dokumentację zgodnie z wymogami prawa.
Lista transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust.1 pkt.4 updop, których wartość przekracza w 2020 roku 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Towarzystwa (w 2020 roku 12.763,26 tys. PLN), w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczpospolitej Polskiej :
Jednostka powiązana* | Przychody | Koszty |
Podmiot A | 249 877,60 | - |
Podmiot B | 21 920,77 | - |
Podmiot C | 27 571,06 | - |
Podmiot D | - | 24 812,87 |
Dane w tys. PLN
*informacja objęta tajemnicą handlową
Fundusze objęte obowiązkiem raportowania nie zawierały transakcji, o których mowa powyżej.
W 2020 roku Spółka nie podejmowała żadnych działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 updop. Działania takie nie są również planowane w kolejnych latach.
- Ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art.14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 z późn.zm.) (“Ordynacja podatkowa”) oraz interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej
W 2020 roku Spółka nie występowała z wnioskiem o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art.14a § 1 Ordynacji podatkowej. Natomiast w 2020 roku Spółka występowała z wnioskami o interpretację przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej. Na ich podstawie w 2020 roku Spółka uzyskała następujące interpretacje przepisów prawa podatkowego:
- Interpretacja indywidualna 0113-KDWPT.4011.107.2020.1.JR
Data wniosku: 03.07.2020
Data wydania: 07.09.2020
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ciążących na Wnioskodawcy związanych z dokonywaniem wypłat i zwrotów na rzecz nierezydentów w związku z prowadzeniem przez Wnioskodawcę pracowniczych planów kapitałowych
- Interpretacja indywidualna 0114-KDIP3-1.4011.479.2020.1.MK1
Data wniosku: 13.07.2020
Data wydania: 07.10.2020
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika i obowiązków informacyjnych związanych z dokonywaniem uczestnikom zwrotów z IKE,PPE, IKZE oraz wypłat z IKZE
- Interpretacja indywidualna 0114-KDIP3-1.4011.500.2020.3.MK1
Data wniosku: 06.08.2020
Data wydania: 17.11.2020
Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu jednorazowej wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK
- Wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz.685 z późn.zm.) (“Ustawa o podatku od towarów I usług”)
Spółka nie składała w 2020 roku wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.
- Wiążącej informacji akcyzowej o której mowa w art. 7d ust.1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatki akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 722, z późn. zm.) (“Ustawa o podatki akcyzowym”)
Spółka nie składała w 2020 roku wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej o której mowa w art. 7d ust.1 ustawy o podatki akcyzowym.
W 2020 roku Spółka nie dokonywała rozliczeń z podmiotami posiadającymi siedzibę w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku o podatku dochodowym (Dz.U. z 2021 r., poz.1128 z późn. zm.) oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a §10 Ordynacji Podatkowej.